עסקים

העסק שלך שרד את 2020 למרות ההפסדים? יש מצב שמגיעה לך הטבת אשראי

בנק ישראל הפתיע עם בשורות טובות – שדרוג בתנאי האשראי לבעלי עסקים שנפגעו ממשבר הקורונה | זו ההזדמנות שלך לבדוק אם מגיע לך וליהנות בעצמך

shutterstock_1369721201

שנת 2020 היתה קשוחה עבור בעלי עסקים קטנים ובינוניים, כאשר שלל עסקים הפסידו מיליוני שקלים, וכ-70,000 מהם נסגרו, לפי נתוני דן אנד ברדסטריט. אפשר להבין מדוע, לאור 2 סגרים ממושכים ואינסוף הגבלות שפגעו בפעילו התקינה של העסקים.

החדשות הרעות: הקורונה עדיין לא מאחורינו, ועוד לא ברור מתי נוכל לומר שהמשבר הוא חלק מהעבר.

החדשות הטובות: בעלי עסקים יכולים לדחות תשלום הלוואות בקלות.

בלי לבקש טובות מהבנק

עד היום, בעלי עסקים שלקחו הלוואות, היו צריכים להחזיר אותן, בהתאם לתנאים שעליהם חתמו. במידה והם רצו לדחות את תשלום ההלוואות, הם היו צריכים "לבקש טובה" מהבנק ולעיתים קרובות היו משנים להם את שיעור הריבית או העמלות. זוהי סיטואציה קשה, לבעלי עסקים שהתזרים שלהם נפגע קשות מהמצב, אך בנק ישראל נחלץ להציל את המצב עם מתווה חדש.

התנאים שכדאי להכיר – אילו בעלי עסקים זכאים לתנאים המיוחדים?

אם העסק שלכם עבד כרגיל במהלך 2020, כנראה שהעדכון לא רלוונטי עבורכם, אבל אם מחזור המכירות של העסק ירד ב-25% לפחות, במהלך שלושה חודשים – כדאי להכיר אותו.

הפרטים הקטנים והחשובים:

  • רצף אינו נחוץ: אפשר להציג 3 חודשים נפרדים שבהם חלה ירידה של מחזור המכירות.
  • פרק הזמן הרלוונטי: מרץ-דצמבר 2020.
  • למה משווים? לפי המתווה, יש להשוות את הכנסות העסק לאלו שהיו בו בשנה הקודמת, כדי להצביע על ירידה.

אם העסק שלכם עונה על הקריטריונים האלו, כדאי שתבינו בדיוק מה מגיע לכם, ותבינו אם השינויים יכולים להקל עליכם.

אדם במאפייה עומד ליד הלחם

אילו סכומי הלוואות, ולאילו תקופות?

  • יש לכם יתרת הלוואה עד לגובה של חצי מיליון ₪? תקופת התשלום המופחת יכולה להימשך עד ל-12 חודשים, לבחירתכם.
  • יתרת ההלוואה שלכם גבוהה מחצי מיליון ₪? תקופת התשלום המופחת יכולה להימשך עד לחצי שנה.

זה לא משנה מה גובה יתרת ההלוואה שלכם – אינם צריכים לשלם עמלות בהתאם למתווה. בנוגע לריבית – תצטרכו לשלם את הריבית ההסכמית, ולא מעבר אליה. ומה עם הבנק? ובכן, נצטט מההנחיות עצמן – "ללא שיקול דעת הבנק".

ומה קורה ביום שאחרי? אפשר לפרוס את התשלום המצטבר שהופחת על יתרת תקופת ההלוואה המקורית או שניתן להאריך את תקופת ההלוואה בהתאם לתקופת הדחייה בפועל.

כדאי לדעת – התנאים המפורטים מבוססים על המתווה שפרסם בנק ישראל ב-30.11.2020. הבנק מפרסם מעת לעת עדכונים חדשים שכדאי לעקוב אחריהם.

אדם בחנות מחזיק זר פרחים

יותר מ-181,000 בקשות כבר אושרו ב-2020

בין מרץ לנובמבר 2020 המערכת הבנקאית אישרה שלל בקשות של עסקים קטנים ובינוניים לדחיית תשלומי הלוואות. הסכום הכולל – כ—3.5 מיליארד ₪. הבשורה לבעלי עסקים ברורה: יש מי שמעניק גיבוי בימי משבר, ורוצה להקל, ולו במעט, באתגר שעימו מתמודדים מאות אלפי ישראלים.

כמה עסקים יצליחו להציל ההנחיות של בנק ישראל? עדיין אי אפשר לדעת, אבל אפשר לקוות שכמה שיותר עסקים ישרדו ויצליחו להתרומם ולשגשג ב-2021.