צרכנות

תוספת התקציב לקצבאות הנכים – מה המשמעויות?

תוספת של 1.5 מיליארד שקל לקצבאות הנכים צפויה להשפיע גם על אנשים שאינם בעלי מוגבלויות. איך ומתי כל זה יקרה ולמה אפשר לצפות? הנה כמה השערות מבוססות

תוספת התקציב לקצבאות הנכים – מה המשמעויות?

בסוף דצמבר 2017 אישרה הממשלה תוספת תקציב של 1.5 מיליארד שקל להעלאת קצבאות הנכות. העלייה תתבצע בפעימה ראשונה במהלך שנת 2018, כאשר בתוך כך צפויים 50 מיליון שקל לעבור לקצבאות לעיוורים. ברמה המעשית, אישור ההחלטה אמור לאפשר לביטוח הלאומי להיערך לתשלום קצבה מוגדלת כבר בחודש ינואר. בסוף התהליך שיימשך 4 שנים צפויה קצבת הנכות לגדול מסכום של 2,342 ש"ח כיום לסכום של 4,500 ש"ח.

השאלה המתבקשת היא כיצד תוספת התקציב תשפיע על אדם פשוט שמוגדר כבעל נכות כללית והאם הוא בכלל ירגיש אותה. על פניו מדובר בסוגיה מורכבת, כי השכר הממוצע בישראל עומד על 10 אלף ש"ח בחודש וסביר להניח שגם סכום קצבה של 4,500 ש"ח לא ממש תספיק לנכים לשמור על רמת חיים גבוהה. מנגד, העלייה עצמה בכל זאת משמעותית והיא כרוכה בהשקעה מאסיבית של משאבים מבחינת המשק והמוסד לביטוח לאומי.

כל מה שאפשר ללמוד מהנתונים

בשביל להבין את המשמעויות הרוחביות של תוספת התקציב לקצבאות הנכים צריך להיכנס לעובי הקורה ולבחון את הנתונים. לפי הודעת ראש הממשלה, לתוספת התקציב יהיה המשך בהחלטת התקציב שתגיע לממשלה בתאריך 11 בינואר. באותו תקציב גם תידרש התייחסות מפורטת יותר למקורות המימון עבור תוספות שאמורות להגיע בסוף התקופה ל-4.2 מיליארד ש"ח על פני 4 השנים הקרובות, וסביר להניח שזה יבוא על חשבון דברים אחרים.

שנית, קיצוץ רוחבי מתוכנן של 250 מיליון ש"ח שנדרשים לצורך מימון הסכם הנכים ישפיע גם על אנשים שאינם בעלי מוגבלויות. גם כאן לא ממש ברור מאיפה הכסף יגיע אך אפשר לשער את ההשפעה שלו על המשק. בין היתר, במשרדי הממשלה יצטרכו להחליט האם לקצץ בחינוך, ברווחה, בבריאות, בתרבות או במקרים קיצוניים אפילו בתקציבי משרד הביטחון.

השאיפה: הצמדה ליוקר המחיה

אפילו בקרב הנכים שנאבקו על תוספת התקציב הדעות חלוקות. מי שאינו תומך בהסכם גורס שהכללת הכספים בתוך המסגרת של ה-4.2 מיליארד ש"ח תפחית את התוספת לקצבה ואף תהפוך אותה ללא רלוונטית. הנימוק לטיעון הזה הוא שיוקר המחייה עולה בקצב מהיר יותר מאשר קצב הפעימות של תוספת התקציב לקצבאות הנכים, ובעלי המוגבלויות הם אלו שנדרשים לשאת במשמעויות ובהשלכות.

בסופו של דבר, סביר להניח שמאבק הנכים לא לגמרי הגיע לסיומו. למרות דעיכה שנרשמה בו עם הודעת משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה, ראשי המאבק ימשיכו לעקוב מקרוב אחר קצב ביצוע הפעימות ובעיקר אחר הפער בין ההבטחות למעשים. במקביל, הם יידרשו לבחון האם התוספת הריאלית עולה בקנה אחד עם יוקר המחייה.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.