פיננסים

יתרונות של השקעה בקרן השתלמות לטווח הקצר והארוך

קרנות השתלמות הן קופות חיסכון המיועדות לטווח הבינוני – לתקופה בת 6 שנים. הן שימשו תחילה כאפיקי חיסכון לשכירים ורק למימון השתלמויות וקורסים מקצועיים.

820×320 – 4

נכון להיום, גם עצמאים יכולים לפתוח קרן השתלמות (ולאו דווקא לצורך מימון קורסים ו/או השתלמויות למיניהן).

יש רבים המתבלבלים בין חובת החיסכון הפנסיוני לבין ביצוע הפקדות לקרנות השתלמות. ההבדל בין השניים, הוא שאין החוב מחייב מעסיקים להפקיד כספים לקרנות השתלמות. עם זאת, ישנם צווי הרחבה והסכמים קיבוציים סקטוריאליים אשר עשויים לחייבם לעשות זאת. אחת מן הדוגמאות לכך הוא צו הרחבה משנת 2014, אשר מחייב מעסיקים להפקיד כספי השתלמות עבור עובדים המועסקים בתחומי התחזוקה והניקיון.

 

קרן השתלמות לשכירים – יתרונות

 • העובד יכול להפקיד עד 10% מגובה משכורתו (2.5% אחוזים המופקדים על ידו ועוד 7.5% המופקדים על ידי מעסיקו) וליהנות מהטבה של פטור ממס.
 • עובדים שכירים בעלי קרן השתלמות יכולים לפתוח אחת נוספת כעצמאים במידה ויש בידם עוסק מורשה כמובן. באופן כזה, הם יוכלו ליהנות מהטבות מס נוספות (אשר עליהן אנו נדבר בהמשך).
 • בחלוף 6 שנים מפתיחת הקרן, יוכל העובד למשוך את כספיה תוך שהוא נהנה מפטור מלא על מס רווח ההון (על הרווחים שנצברו בקופת הקרן).
 • עובד בעל קרן השתלמות קיימת אשר פותח קרן במקום עבודה חדש, יוכל ליהנות מהוותק הקיים של הקרן הקודמת. לצורך העניין, בהנחה והקרן הקודמת צברה ותק של 5 שנים הוא יוכל, בתוך שנה, למשוך כספים משני הקרנות יחד (ללא כל עמלות או תשלומי מס למיניהם).
 • לאחר 3 שנים, במידה ויבחר לעשות זאת, יוכל העובד למשוך את כספי הקרן לצורך מימון השתלמויות או קורסים מקצועיים. לצד זאת, אם לאחר ותק של 3 שנים העובד הגיע לגיל פרישה, הוא עדיין יוכל למשוך את כספי הקרן ללא תשלומי מס ו/או עמלות.

קרן השתלמות לעצמאים – יתרונות

 • הפקדה של עד 4.5% מגובה ההכנסה השנתית (ולא יותר מ-11,880 ₪) תזכה את העצמאי בהטבות מס.
 • ההפקדות אינן חייבות להתבצע מדי חודש וניתן לבצען בין פעם אחת לכמה פעמים בשנה.
 • לאחר 6 שנים, בדומה לעובד השכיר, יוכל העצמאי למשוך את כספי הקרן ללא תשלומי עמלות/קנסות (וכמובן- לצורך כל מטרה).

חשוב לציין, כי אין זו חובה למשוך את כספי הקרן לאחר שחולפות להן 6 שנים. במקום זאת,  ניתן להמשיך ולחסוך עוד שנים רבות וליהנות מחיסכון נוסף כחלק מהחסכונות הפיננסיים או הפנסיוניים, לצד היתרון של אי תשלום מס רווח הון.

אפשרות אחרת היא לבצע משיכה חלקית מן הקרן, ולהשאיר את היתרה ככסף נזיל.  משיכות כספים אשר תתבצענה בתום 6 השנים, תחויבנה במס בגין “משיכה שלא כדין” בשיעור עצום של 47%. על כן, אם אין דחיפות לבצע משיכה, מוטב שתימנעו מכך ופשוט תמשיכו לחסוך.

לפרטים נוספים:

 • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.

אולי יעניין אותך לקרוא גם...

תיירות אזרחות פורטוגלית: המדריך השלם בדרך לדרכון האירופאי שלכם

פיננסים מהי עסקת “פליפ” ואיך היא תגרום לכם להרוויח עשרות אלפי דולרים בשנה?

אם יש לכם הון עצמי החל מ-100,000 דולר ואתם מחפשים אפיק השקעה שמניב רווח מהיר ומשמעותי תוך זמן קצר – עסקת פליפ בניו יורק...

תיירות 1969 שוב מחדש: הטיול שייקח אתכם אל השנה ששינתה את העולם

לימודים עושים חשבון: למה חשבונאות ומדוע דווקא במרכז האקדמי למשפט ולעסקים?

פיננסים Total Pay-Back: הכרטיס שמחזיר לכם כסף על ההוצאות שלכם

ה יכול להיות יותר משתלם מקנייה היום שמחזירה לך כסף מחר? על השאלה הזאת ענתה max בעזרת כרטיס אחד שמאפיל על כל שאר כרטיסי...

לייף סטייל עם איזה מתנות תפנקו את בני הזוג בחג?

פיננסים למה אין בישראל מספיק ארנקים דיגיטליים?

צרכנות איך משפרים את קליטת ה-Wifi?

נדל"ן חריש מציגה: החיים שכל משפחה צעירה רוצה

לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

 • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
 • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.