פיננסים

למה אין בישראל מספיק ארנקים דיגיטליים?

ישראל נחשבת לאומת סייבר אבל מפגרת מאחור בכל הנוגע לאימוץ הטכנולוגיה והתשתית של ארנק דיגיטלי. למה זה קורה ומה צופן העתיד? הנה כל מה שצריך לדעת על הנושא

cash-credit-card-finance-33250 (1)

המושג "ארנק דיגיטלי" מוכר מאוד בעולם והוא כבר מזמן לא נחשב לנחלתם של חובבי טכנולוגיה וגאדג'טים בלבד. במילים פשוטות, מדובר על מכשיר אלקטרוני פשוט יחסית שמאפשר לכל אדם לבצע עסקאות מסחר אלקטרוניות. היות וממילא רוב הפעילות הכלכלית שלנו מתבצעת במרחב המקוון, לא אמורה להיות שום בעיה לשלב בין המערכת, היישום והמכשיר ולהפוך כל טלפון חכם לארנק דיגיטלי לכל דבר ועניין.

אבל המציאות בשטח רחוקה מהפוטנציאל. בישראל למשל אין מספיק ארנקים דיגיטליים, וזאת על אף שאנחנו נחשבים לאומת הסייבר ולצרכנים שנוטים לאימוץ מוקדם של טרנדים. בנוסף, אין עדיין הסכמה על אופן התשלום באמצעות ארנק דיגיטלי וקיימת מחלוקת לגבי הטכנולוגיה שאותה צריך להעדיף – שבב שמותקן בגב המכשיר הסלולרי, סריקת ברקוד או אפליקציות תשלום ייעודיות.

כך תדעו באיזה סוג של ארנק מדובר

המצב בפועל הוא שאין בישראל ארנק דיגיטלי מובהק, אלא מכשירים שהם "דמוי ארנקים" כאלה ואחרים. ברשימה הזו נמצא למשל את האפליקציות של הבנקים, שמאפשרות העברת כספים ומעקב אחר החשבון – אך לא את האופציה של תשלום בחנויות, בבתי עסק וברשתות. לשם השוואה, יש גם אפליקציות שמאפשרות תשלום בחנויות אך הן מוגבלות לרשת שפיתחה אותן ואין קשר אמיתי ביניהן לבין הבנק.

כפי שאפשר להבין, חסר ארנק דיגיטלי רוחבי וחוצה רשתות שבזכותו אפשר לצאת מהבית בלי שום דבר מלבד מכשיר אלקטרוני עם חיבור לאינטרנט. יתרה על כך, אפילו החלופה של טעינת כסף מראש ואפשרות תשלום עם אותו סכום ברשימה מוגבלת של עסקים – כמו כרטיסי מתנה או תווי שי – היא משהו שמוגבל בישראל לחנויות ספציפיות בלבד.

הכל קשור לרגולציה

מאחורי הקלעים, אנשי המקצוע טוענים שהסיבה העיקרית לכך שאין בישראל מספיק ארנקים דיגיטליים היא רגולציה. כתוצאה מרגולציה ומהרגלי שימוש מקומיים שקשה מאוד לשנות, ישראלים עדיין מעדיפים כרטיסי אשראי. מלבד נוחות בהפקת כרטיסי אשראי, הפריסה שלהם רחבה מאוד ואפשר לשלם איתם בכל מקום על רקע מועד חיוב שמותאם אישית למועד הנוח ביותר ללקוח.

מנגד, ארנק דיגיטלי אמור למלא את אותה פונקציה ולהוסיף לרשימת היתרונות גם את הנוחות, המהירות והקדמה. ברור מאליו שהרבה יותר נוח לשלם עם הטלפון הסלולארי שגם ככה נמצא אצלנו בכיס בכל רגע נתון, מה גם שאפשר פשוט לקצר את התהליך לסריקת ברקוד פשוטה וללא צורך במעורבות יד אדם.

על אף האמור לעיל, סביר להניח שזמנם של כרטיסי האשראי קצוב. הארנק הדיגיטלי יעשה להם את מה שהאשראי עשה למזומן וכבר בעתיד הקרובה זה ייהפך יותר ויותר מקובל, נפוץ ונגיש גם בישראל.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.