פיננסים

למה אין בישראל מספיק ארנקים דיגיטליים?

ישראל נחשבת לאומת סייבר אבל מפגרת מאחור בכל הנוגע לאימוץ הטכנולוגיה והתשתית של ארנק דיגיטלי. למה זה קורה ומה צופן העתיד? הנה כל מה שצריך לדעת על הנושא

cash-credit-card-finance-33250 (1)

המושג "ארנק דיגיטלי" מוכר מאוד בעולם והוא כבר מזמן לא נחשב לנחלתם של חובבי טכנולוגיה וגאדג'טים בלבד. במילים פשוטות, מדובר על מכשיר אלקטרוני פשוט יחסית שמאפשר לכל אדם לבצע עסקאות מסחר אלקטרוניות. היות וממילא רוב הפעילות הכלכלית שלנו מתבצעת במרחב המקוון, לא אמורה להיות שום בעיה לשלב בין המערכת, היישום והמכשיר ולהפוך כל טלפון חכם לארנק דיגיטלי לכל דבר ועניין.

אבל המציאות בשטח רחוקה מהפוטנציאל. בישראל למשל אין מספיק ארנקים דיגיטליים, וזאת על אף שאנחנו נחשבים לאומת הסייבר ולצרכנים שנוטים לאימוץ מוקדם של טרנדים. בנוסף, אין עדיין הסכמה על אופן התשלום באמצעות ארנק דיגיטלי וקיימת מחלוקת לגבי הטכנולוגיה שאותה צריך להעדיף – שבב שמותקן בגב המכשיר הסלולרי, סריקת ברקוד או אפליקציות תשלום ייעודיות.

כך תדעו באיזה סוג של ארנק מדובר

המצב בפועל הוא שאין בישראל ארנק דיגיטלי מובהק, אלא מכשירים שהם "דמוי ארנקים" כאלה ואחרים. ברשימה הזו נמצא למשל את האפליקציות של הבנקים, שמאפשרות העברת כספים ומעקב אחר החשבון – אך לא את האופציה של תשלום בחנויות, בבתי עסק וברשתות. לשם השוואה, יש גם אפליקציות שמאפשרות תשלום בחנויות אך הן מוגבלות לרשת שפיתחה אותן ואין קשר אמיתי ביניהן לבין הבנק.

כפי שאפשר להבין, חסר ארנק דיגיטלי רוחבי וחוצה רשתות שבזכותו אפשר לצאת מהבית בלי שום דבר מלבד מכשיר אלקטרוני עם חיבור לאינטרנט. יתרה על כך, אפילו החלופה של טעינת כסף מראש ואפשרות תשלום עם אותו סכום ברשימה מוגבלת של עסקים – כמו כרטיסי מתנה או תווי שי – היא משהו שמוגבל בישראל לחנויות ספציפיות בלבד.

הכל קשור לרגולציה

מאחורי הקלעים, אנשי המקצוע טוענים שהסיבה העיקרית לכך שאין בישראל מספיק ארנקים דיגיטליים היא רגולציה. כתוצאה מרגולציה ומהרגלי שימוש מקומיים שקשה מאוד לשנות, ישראלים עדיין מעדיפים כרטיסי אשראי. מלבד נוחות בהפקת כרטיסי אשראי, הפריסה שלהם רחבה מאוד ואפשר לשלם איתם בכל מקום על רקע מועד חיוב שמותאם אישית למועד הנוח ביותר ללקוח.

מנגד, ארנק דיגיטלי אמור למלא את אותה פונקציה ולהוסיף לרשימת היתרונות גם את הנוחות, המהירות והקדמה. ברור מאליו שהרבה יותר נוח לשלם עם הטלפון הסלולארי שגם ככה נמצא אצלנו בכיס בכל רגע נתון, מה גם שאפשר פשוט לקצר את התהליך לסריקת ברקוד פשוטה וללא צורך במעורבות יד אדם.

על אף האמור לעיל, סביר להניח שזמנם של כרטיסי האשראי קצוב. הארנק הדיגיטלי יעשה להם את מה שהאשראי עשה למזומן וכבר בעתיד הקרובה זה ייהפך יותר ויותר מקובל, נפוץ ונגיש גם בישראל.

לפרטים נוספים:

  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.

אולי יעניין אותך לקרוא גם...

תיירות אזרחות פורטוגלית: המדריך השלם בדרך לדרכון האירופאי שלכם

פיננסים מהי עסקת "פליפ" ואיך היא תגרום לכם להרוויח עשרות אלפי דולרים בשנה?

אם יש לכם הון עצמי החל מ-100,000 דולר ואתם מחפשים אפיק השקעה שמניב רווח מהיר ומשמעותי תוך זמן קצר – עסקת פליפ בניו יורק...

תיירות 1969 שוב מחדש: הטיול שייקח אתכם אל השנה ששינתה את העולם

פיננסים Total Pay-Back: הכרטיס שמחזיר לכם כסף על ההוצאות שלכם

מה יכול להיות יותר משתלם מקנייה היום שמחזירה לך כסף מחר? על השאלה הזאת ענתה חברת כרטיסי האשראי max מבית לאומי קארד בעזרת כרטיס...

לייף סטייל עם איזה מתנות תפנקו את בני הזוג בחג?

צרכנות איך משפרים את קליטת ה-Wifi?

נדל"ן חריש מציגה: החיים שכל משפחה צעירה רוצה

נדל"ן בטומי – פנינת נדל"ן גיאורגית

גיאורגיה כבשה בשנים האחרונות מקום של כבוד במפת התיירות העולמית, מי כמונו הישראלים מודע לכך. מסתבר שהמדינה המתפתחת אינה מסתפקת בתיירות בלבד, כאשר לאחרונה...

נדל"ן דירה ב-69 אלף דולר: כך הפכה גיאורגיה לגן עדן למשקיעים

גאורגיה נהנית בשנים האחרונות מזינוק כלכלי נרחב והפכה לאחד מיעדי ההשקעה המעניינים בעולם.

לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.