בריאות

3 סיבות למה היה לכם בוקר ממש גרוע

הדרך שבה נתחיל את הבוקר תשפיע באופן ישיר על יכולת הריכוז בלימודים, הביצועים בעבודה ומערכת היחסים שלנו עם בני הזוג והמשפחה. אז למה היה לנו בוקר גרוע ואיך דואגים שזה לא יקרה שוב? הנה 3 תשובות שכיחות

3 סיבות למה היה לכם בוקר ממש גרוע

שעות הבוקר הן ללא ספק הרגע המכריע של היום. הדרך שבה נקום בבוקר תשפיע באופן ישיר על איכות החיים שלנו ועל כל מה שקשור אליה. אנחנו יכולים להרגיש אם קמנו על רגל ימין כבר בשנייה שבה נצא מהמיטה, ולעומת זאת נדע מתי זה לא הולך להיות היום שלנו אפילו עוד לפני ששטפנו פנים.

כולנו מכירים את המצב הזה שבו אנחנו קמים אבל שום דבר לא מסתדר: הגוף כואב, התסרוקת מתפזרת ובאופן כללי לא בא לנו לצאת מהבית. אז מה כבר עשינו שכל זה מגיע לנו ואיך מונעים מצבים כאלה בעתיד? הנה 3 סיבות שיכולות להסביר למה היה לכם בוקר ממש גרוע:

1. לא ישנתם טוב בלילה

הסיבה הכי שכיחה לבוקר גרוע היא בפשטות שינה לא מספיק טובה בלילה. אדם בוגר צריך לישון בממוצע 8 שעות בלילה ולהשלים מחזורי שינה של 90-120 דקות, אך סקר משנת 2016 העלה שמחצית מהישראלים ישנים רק 5-6 שעות בלילה. בנוסף, 96% מהנשאלים העידו שהם ישנים רק 6.5 שעות בלילה בעוד איגוד השינה הבינלאומי של ארצות הברית ממליץ לבני 18-64 לישון 7-9 שעות.

במקביל, סקר חברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משנת 2010 בנושאי בריאות מגלה לנו עד כמה חזק הקשר בין שינה לא מספקת ופגיעה באיכות החיים. לפי אותו סקר, 14% מהישראלים מתקשים להירדם כמעט בכל לילה ו-18% מרגישים עייפות רבה במשך היום. 24% דיווחו שהם חשים לחוצים לעיתים קרובות, 9% סיפרו על תחושות של דיכאון ו-15% הצביעו באופן ברור על דאגות כמקור הפרעה לשינה.

למזלנו, יש דרכים לשפר את איכות השינה ולאחר מכן גם את הבוקר והיום שיגיעו אחריה. אפשר להתחיל עם דברים בסיסיים כמו להחליף מיטה ולהשקיע ברכישת מזרונים אורטופדיים ובמקביל לסגל הרגלי יקיצה קבועים. רצוי להשתדל להתעורר בכל יום באותה שעה, לדאוג שסביבת השינה תהיה נוחה מבחינת טמפרטורה וחושך ובמקרים מסוימים גם לשקול שימוש בתרופות.

2. קמתם מאוחר

גם שינה טובה מדי שגורמת להתעוררות מאוחרת עלולה לפגוע בבוקר שלכם. בהקשר הזה אתם צריכים להבין את ההבדל בין יקיצה להתעוררות ולהחליט לבד איזו דרך עדיפה עבורכם. לפי מומחים, יקיצה מוגדרת כהתעוררות קצרה של לא יותר מ-15 שניות במהלך הלילה. הזמן הזה גורם לכך שלא נהיה מודעים לזה שהתעוררנו ולכן נוכל לחזור ולשקוע בשינה בקלות. עם זאת, כשאירוע היקיצה מתארך – כמו למשל אם נקום להאכיל את התינוק – יש סיכוי שנעשה מודעים להתעוררות.

במילים אחרות, התעוררות היא יקיצה ארוכה שהופכת להיות מודעת. יקיצות מרובות במהלך הלילה מאפיינות אנשים שסובלים מדום נשימה בשינה, אנשים מבוגרים וגברים או נשים עם תופעות כרוניות של נחירות. לשם השוואה, התעוררות טבעית היא מעבר חלק יותר ממצב של שינה למצב של ערות שהגורם שלו הוא פנימי ולא חיצוני.

יקיצה לא טבעית היא אסון לבוקר וליום שלכם. בשביל למנוע אותה תצטרכו להשתמש בשעון מעורר שמתפקד כשעון ביולוגי. זה שעון מעורר חכם שאותו מכוונים לטווח שבו רוצים לקום. במהלך הלילה, השעון צמוד לפרק כף היד כמו כל שעון רגיל אך מאחורי הקלעים הוא סורק את הגוף בחיפוש אחר תנועתיות יתר. כאשר הוא מגלה תנועתיות שמעידה על התעוררות ספונטנית ועל יקיצה טבעית, הוא מצלצל בעדינות ומזכיר לכם שהגיע הזמן לצאת מהמיטה. אם לא התעוררתם ספונטנית, השעון יצלצל שוב בשעה שקבעתם – עד שלבסוף תתרגלו.

3. אתם בתקופה לא טובה

עוד קשר שחשוב להביא בחשבון הוא זה שבין מצבו הרגשי של האדם לבין מידת הקושי שלו להתחיל את היום בצורה מוצלחת. כולנו מבינים גם באופן אינטואיטיבי שבתקופות קשות, לחוצות, עמוסות ורגישות נתקשה לקום בבוקר וכל השגרה שלנו תיפגע. זה מתחיל עם גיל ההתבגרות בגלל שורה ארוכה של שינויים הורמונליים ופיזיולוגיים, ממשיך אצל אנשים בוגרים והורים ולא מסתיים גם בגיל הזהב.

מרבית הפרעות מצב הרוח קשורות במחסור או בעודף שינה. מהבחינה הזו, שינה לא מספיק טובה היא למעשה אינדיקציה לבעיה רחבה יותר והיא משמשת כקריטריון אבחוני. סימפטומים אחרים של הפרעה רגשית יכולים להיות עייפות תמידית, חוסר אנרגיה, קשיי ריכוז, תסמינים דיכאוניים ופגיעה ביכולת לנהל סדר יום תקין.

הבעיה העיקרית היא שבוקר ממש גרוע שנגרם בגלל הפרעה רגשית מסוימת למעשה יוצר גלגל שמזין את עצמו. יהיה לכם קשה להתאושש מהבוקר הזה ולכן תגיעו ללילה כאשר אתם עייפים ולא מרוצים. כאן לא תמצאו פתרון קסם אפקטיבי, אלא תצטרכו לעבוד על זה לבד ובליווי אנשי מקצוע. הכירו בבעיה ואל תקלו ראש בתופעות נפשיות שחוזרות על עצמן.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.