בריאות

מהו תו נכה?

מדינת ישראל מאפשרת לאנשים בעלי מגבלה כזו או אחרת לקבל תו נכה אשר מאפשר להם להחנות את רכבם במקומות שיועדו לכך. קבלת תו הנכה מאפשרת לבעלי נכות על סוגיה השונים לקיים אורח חיים מכובד יותר ולבצע בדרך קלה יותר פעולות. בארץ קיימים מאות אלפיי ישראלים הזכאים לתווי נכה כאשר רבים עדיין לא מימשו את זכותם.

אדם נכה יורד מרכב לכיסא

תו חנייה לנכה משמש תג היכר רשמי לצורך חניית רכבים (בעלי התווים) במקומות מסומנים אשר נועדו במיוחד עבור נכים. רכב בעל תו חנייה לנכה רשאי לחנות גם במקומות בהם אין החנייה מותרת לאף רכב אחר, ובלבד שאין בסביבתו מקומות חנייה פנויים והוא אינו מהווה סכנה ממשית והפרעה להולכי רגל.

משרד הרישוי מאפשר לנכים לקבל תו נכה לרכב על מנת להקל על ניידותם.

לכל תו נכה, הנקרא כיום "תג חניה לנכה", יש מספר רכב אחד לפחות. בנוסף, מופיע בו תאריך הנפקה (הוצאה) וגם תאריך תפוגה (בתוקף עד) בצד השמאלי התחתון של התו מופיע הסימון IL שהוא קיצור שמה של מדינת ישראל בחו"ל.

תגי החניה כוללים ארבעה סוגים של תגים: תג החניה עם סמל משולש לכלל הנכים, תג חניה עם סמל כסא גלגלים המיועד לנכים בכסא גלגלים, תג חניה עם סמל משולש וכלנית לנכה צה"ל, תג חניה עם סמל כסא גלגלים וכלנית לנכה צה"ל בכסא גלגלים.

פירוט סוגי התגים
תו חנייה לנכה

תו חניה לנכה

רגיל
תו חניה לנכה בכיסא גלגלים

תו חניה לנכה

בכיסא גלגלים
תו חניה לנכה צה

תו חניה לנכה

רגיל
תו חניה לנכה צה

תו חניה לנכה צה"ל

בכיסא גלגלים
מי רשאי לקבל תג חניה?

1. נכי צה"ל – בכפוף לאישור מאת משרד הביטחון

2. עיוורים – בכפוף לאישור מאת משרד הרווחה

3. נפגעי פעולות איבה – בכפוף לאישור מאת הביטוח הלאומי

4. מוגבלי ניידות בכל הגילאים – בכפוף לאישור מאת משרד הבריאות (בתנאי שנבדק בניידות וגילו עד 67). במידה ולא קיים אישור ממשרד הבריאות, יש להגיש לרשות הרישוי מסמכים רפואיים עדכניים ומפורטים על מצב הניידות. ככל שהמסמכים הרפואיים יהיו מפורטים יותר עם מידע המציין את המוגבלות בניידות תינתן לרופא האגף את האפשרות לקבוע את הזכאות למתן תג חניה.

5. מחלות – מחלות לב, מחלות ריאה כרונית, מחלות שריר ושלד, סכרת, מטופלי דיאליזה.

6. נפגעי פעולות האיבה- יצטרכו להביא איתם בעת הבקשה אישור מביטוח לאומי המעיד על כך שהם נפגעי פעולות האיבה וכי לתו יש חשיבות עבור מצבם הרפואי.

7. ניצולי שואה – בכפוף לאישורים של משרד האוצר.

הביטוח הלאומי מגדיר את המונח נכות כמגבלה בתפקוד הגופני הנובעת ממום מולד או מפגיעה פיזית או נפשית. הנכות היא חוסר תפקוד של אחד מאיברי הגוף או גם פגיעה בנפש. יש רמות שונות של מגבלות בתפקוד החל מצליעה קלה ועד לחוסר הכרה ולהפסקת פעילות של המוח.

החל משנת 2005 נקבע בחוק כי נכים בעלי תווי חנייה פטורים מתשלומים עבור חנייה, כשם שנדרש מכל אדם אחר, במקומות ציבוריים שבהם הגישה לנכים היא דרך אותם מקומות חנייה בלבד.

ישנם מקרים בהם מבקש תו הנכות אינו מחזיק ברכב, מצבים אלה יכולים להיות מגוונים כמו גם ילד נכה, מבוגר אשר אינו יכול לנהוג בשל הנכות ועוד מקרים שונים. במקרים אלו הזכות אינה נשללת וזאת על מנת לאפשר לאדם הנכה לקבל את העזרה הנדרשת לו ולהקל עליו. תו נכה תקף למשך 4 שנים מיום קבלתו. לקראת תום התוקף יישלח לנכה תו חדש כאשר במידה והחליף הנכה רכב מומלץ ליצור קשר מוקדם ככל הניתן עם משרד הרישוי. כמו כן, במקרה של מכירת הרכב על הבעלים לפנות אל משרד הרישוי לצורך העברת בעלות וביטול התו.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.