בריאות

אל תהיו יבשים: 6 סימני אזהרה לפני התייבשות

כאבי ראש ועור יבש הם רק חלק מהתסמינים שיכולים להעיד על כך שאתם לא שותים מספיק; מדריך חשוב לקיץ

אל תהיו יבשים: 6 סימני אזהרה לפני התייבשות

נהוג לחשוב שצמא הוא הסימפטום העיקרי להתייבשות, אבל הפתעה: מסתבר שפעמים רבות תחושת הצמא אינה מורגשת מספיק, ודווקא סימנים אחרים יכולים להעיד על כך שאנחנו חייבים לשתות כוס מים בדחיפות.

מאחר שלגוף אין יכולת לאגור מים, יש לספק לו את כמות המים הדרושה כדי לשמור על בריאות וחיוניות. כדאי להקפיד על כך במיוחד בקיץ, ולשם כך הכנו מדריך שכל ישראלי חייב לשנן.

1. כאבי ראש

אלה עלולים להיגרם ממגוון סיבות, כשהעיקרית שבהן היא מחסור במים. זה אומר שאם ישנתם מספיק ואתם לא נוטים לסבול ממיגרנות, ובכל זאת חשים כאב ראש – כדאי מאוד לשתות. מומחים טוענים שהתייבשות היא הסיבה מס' 1 לכאבי ראש בקרב ילדים, כך שבמיוחד הקטנטנים צריכים להקפיד לשתות בימי הקיץ החמים. מה הקשר בין כאבי ראש למחסור במים? הסברה היא שכלי הדם במוח מתכווצים בניסיון לשלוט ברמת הנוזלים בגוף; הכיווץ מפחית את כמות הדם והחמצן שמגיעה למוח; וכך נוצר הכאב.

2. התכווצות שרירים

מסתבר שתסמין מרכזי בהתייבשות הוא התכווצות וכאבי שרירים. הסבר אפשרי לכך הוא שחוסר במים פוגע במאזן המלחים בגוף, והדבר גורם לכיווץ ולכאבי שרירים. אם מדובר באדם פעיל, כלומר שמרבה לזוז ופחות נמצא במנוחה, ההתכווצויות יהיו חזקות יותר.

3. עור יבש

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף, ומאחר שמים מהווים כידוע יותר מ- 70% מהגוף, מחסור בהם משפיע קודם כל על העור. אם הגוף לא מקבל מספיק נוזלים, העור יהפוך ליבש ומחוספס. מעבר לעניין האסתטי, יש כאן גם בעיה בריאותית: עור יבש חשוף ליותר נזקי שמש ולדלקות עור.

4. שתן כהה

בעניין הזה, הכלל פשוט: ככל שזה יותר שקוף, כך יותר טוב. צבע השתן הוא המדד הטוב ביותר לשאלה האם אנו שותים מספיק, כאשר צבע צהוב כהה מעיד על כך שהגוף נמצא בתהליך התייבשות. גם כמות השתן יכולה להעיד על חוסר במים, ובמיוחד אצל תינוקות יש לוודא שהחיתולים רטובים; חיתול יבש למשך מספר שעות מעיד על בעיה.

5. עצירות

ההפרעה הכי שכיחה במערכת העיכול היא פעמים רבות תוצאה של חוסר במים: המים מנקים את מערכות הגוף ומסייעים בסילוק פסולת מהגוף. כאשר לא שותים מספיק, הגוף מתקשה לסלק פסולת.

6. הקאות

במצב של התייבשות, נפח הדם מצטמצם והזרמתו לחלק מאיברים מפסיקה כמעט כליל, זאת על מנת שיוכל להגיע לאיברים היותר חיוניים כמו למוח וללב. מאחר שהכליות לא מקבלות מספיק דם, הן מתקשות לתפקד כראוי, מצב שמוביל להקאות ולאיבוד נוזלים נוסף. אז הקפידו לשתות כמה שיותר, ושיהיה לנו קיץ בריא!

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.