בריאות

מיתוסים שקשורים לעור יבש ומגורה

מה יותר גרוע מלהתמודד עם עור יבש ומגורה? ללא ספק, להתמודד עם עור יבש ומגורה אצל הילדים שלכם. לפעמים זה מתבטא ביובש, גירוד או אדמומית, לפעמים זו פריחה, קשקשת או אפילו שלפוחיות אבל תמיד הם סובלים, לא נינוחים, מגרדים, מקטרים, בוכים, ואתם בעיקר חסרי אונים.

820X320_G

ואז מתחיל הסימפוזיון: השכנה מציעה אמבטיה עם קצף, הגיסה רומזת ששוב לא החלפתם חיתול בזמן, אחד מכם בטוח שקרא באיזה מקום שחייבים להחליף את כל המלתחה של הילד, והגננת מודיעה חד משמעית ש"זה תורשתי ואין מה לעשות". הנה, כרגיל אתם אשמים,  ואם לא היו לכם מספיק דאגות על הראש בגלל הילדים : אם הם אכלו טוב, איך הם ישנו, אם מספיק חם להם, עכשיו נוספה דאגה נוספת – איך לטפל בעור המגורה והיבש…

אז צריך לטפל בתופעה ולהקל על הילד – זה ברור, אבל כדאי גם על הדרך להוריד לכם את הדאגות,  ולפזר את מסך הערפל מעל כמה מיתוסים אמיתיים ושקריים שקשורים לעור יבש ומגורה אצל ילדים ובכלל.

כל התינוקות והילדים סובלים מיובש, גירוד ותפרחות

הפעם לא תוכלו להתנחם בצרת רבים. למרבה המזל, למרות שעור יבש ומגורה ונוטה לתפרחות או לקשקשת הוא מנת חלקם של ילדים רבים, לא מדובר בכולם. המספרים מציינים שכיחות של לפחות  20-10  אחוזים מאוכלוסיית הילדים .אצל תינוקות התסמינים משתקפים בעיקר בראש ובפנים, ואילו אצל ילדים האזורים המועדים לפורענות הם הקפלים במרפקים ובברכיים.

 הכול בגללי – זה הרי עובר בתורשה

אז כן, יש סבירות גבוהה שאם לאחד ההורים (או לשניכם) יש נטייה לעור יבש ומגורה או לבעיות עור ופריחות למיניהן – זה יכול לעבור לילדים שלכם. אין צורך ברגשות אשמה, מן הסתם העברתם להם גם כמה גנים טובים. ומעבר לכך, זה רק אומר שכבעלי ניסיון אתם יודעים מה עוזר לכם, אז יהיה לכם קל יותר לעזור לילד או הילדה ולהקל את סבלם.

ילדה מתגרדת

צריך להחליף את התפריט – זה בטח האוכל

אז זהו, שלא. מזון כזה או אחר לא גורם לעור יבש ומגורה. עם זאת, יש בהחלט מאכלים מסוימים שעלולים להחמיר מצב של מחלות עור הגורמות ליובש אצל מי שכבר סובל מהבעיה. מצד שני, יש גם סוגי מזון עשירים בוויטמינים ומינרלים שיכולים לשפר את המצב. בכל מקרה, האוכל הוא בוודאי לא הגורם.

חייבים לקנות בגדים מיוחדים שלא יגרו את העור

תעצרו, לא צריך להחליף את כל המלתחה. יחד עם זאת, בגדים אמנם לא גורמים ליובש אבל בהחלט יכולים לגרום לגרוי בעור אצל ילדים רגישים. בתקופה שבה הילד או הילדה סובלים מפריחות, יובש וגירודים, כדאי להימנע מבדים שעלולים להזיע בהם. רצוי גם להיפטר מתוויות שעלולות לשפשף את העור ולהגביר את הגירוי. אם מדובר בתינוקות עם עור רגיש – כדאי לתת עדיפות לבגד רחב שעשוי מבד טבעי ופחות לבגדים צמודים ובדים סינתטיים או צמריריים.  מומלץ גם לכבס את הבגדים עם תכשירים היפואלרגניים ונטולי בושם.

אמבטיית קצף חמה תפתור את הכול

אל תבנו על זה, כי זה בדיוק מה שיכול להרוס. לא אמבטיה חמה, לא קצף, לא סבונים ריחניים ולא בועות, גם אם זה נשמע מאוד תוסס ושמח. להיפך, כשהעור יבש, מגורה, אדמומי או פורח, חשוב לשמור על שכבת ההגנה השומנית שלו. לכן, מה שמומלץ הוא לעשות מקלחות יומיומיות קצרות ופושרות תוך שימוש בתרחיץ ניקוי או תחליב לחות המשקמים את העור, מעניקים לחות, מרככים ומרגיעים את העור. ניתן למצוא מגוון מוצרים במחלקות הדרמוקוסטיקיה בפארמים ובקופות החולים. חשוב לוודא שהם מיועדים לעוד מגורה ולא לעור הנוטה לגירוי.

אמא ותינוק

כשמזג האוויר הזה יעבור, גם הגירוי יעבור

יש בהחלט קשר בין מזג האוויר לבין בעיות עור שונות. מזג אוויר יבש עלול להגביר את יובש העור ולעודד גירוי וגירוד. בחורף, בעיקר כשקר ויבש, העור נוטה להיסדק, ובדרך כלל התופעות האלה ניכרות בעורם הרגיש של תינוקות וילדים. גם עונות המעבר מאופיינות בשינויים בעור.  כדי להקל על הילד, כדאי להתייעץ עם הרופא לגבי שימוש בחומרים שנספגים בעור היטב ומסייעים לליחוח שלו.

רק רופא יוכל לעזור

כן ולא. אין ספק שבמקרים של גרד ויובש קיצוניים, שמלווים באדמומיות קשה או שלפוחיות, מומלץ לקבוע תור אצל רופא ילדים או רופא עור לאבחון הבעיה ולקבלת טיפול מתאים. עם זאת, לא כדאי לרוץ לרופא על כל גירוי או יובש מקומי. אפשר בהחלט להקל את הגירוד והגירוי בעזרת מוצרים שמותאמים בדיוק לעור רגיש ולבעיות כאלה. במחלקות הדרמוקוסמטיקה בקופות החולים ובפארמים תמצאו תרחיצי ניקוי ותחליבי לחות המיועדים לשיקום עור יבש ומגורה : כאלה שאינם מכילים סבון או בושם, המעניקים לחות. ומתאימים לשימוש גם בילדים. נסו את סדרת המוצרים החדשה של צטאפיל, שמציעה מוצרים מקצועיים לשיקום עור יבש ומגורה. אם הקיטורים של הקטנטנים ייפסקו, סימן שהצליח לכם. משאירים מאחור את דאגות העור.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.