צרכנות

איך נשמור ונמנע משריפה בבית? התשובה פשוטה – מתקין מורשה!

מדי שנה פורצות מעל ל-12 אלף שריפות במבנים בישראל. אמצעי גילוי וכיבוי האש המותקנים במבנים רבים אמנם עומדים בתקנים מחמירים, אך אלו לא נבדקים באופן סדיר ולעיתים קרובות אף מנותקים בכוונה ע"י דיירי המבנה, אשר נותרים חשופים לסכנת חיים במקרה של שריפה.

swimBG

בסקטור בנייני המגורים, המצב עוד יותר עגום, דו"ח של משרד הבינוי והשיכון חושף כי החל מרגע מסירת המפתחות לדיירים, המערכות הללו לעיתים קרובות אינן נבדקות ולעיתים אף מנותקות לחלוטין. המספרים העדכניים לא מפורסמים, אך נתון מבהיל משנת 2010 חושף כי ב-90% מהבניינים מערכת גילוי וכיבוי האש אינה מתוחזקת כלל.

מבט למעלה. לתקרה. רואים מכשיר עגול לבן וקטן עם נורה אדומה? האם היא מהבהבת? אם כן, גלאי העשן תקין. אם לא – הוא לא עובד, כמו בבתים ובתי עסק רבים ברחבי הארץ. תחזוקה נכונה ושמירה על כללי בטיחות פשוטים יכולים למנוע שריפה מבעוד מועד, ומערכות גילוי וכיבוי אש תקינות יכולות למנוע נזק רב ברכוש ובחיי היקרים לנו.

חברת טלפייר (Telefire), יצרנית ישראלית של מערכות לגילוי וכיבוי אש, החליטה לפעול בנושא, ובימים אלו היא משיקה את תעודת המתקין המורשה של טלפייר. מתקין מורשה הוא טכנאי, איש מקצוע בעל ניסיון מוכח בתחום מערכות גילוי וכיבוי האש, אשר בנוסף לאישור ממכון התקנים, עובר הכשרות מקצועיות תדירות ע"י טלפייר, כך שהוא תמיד בקיא ומעודכן לגבי השינויים והחידושים במערכות. נוסף על כך, החברה מתחייבת ללוות את המתקינים והטכנאים המורשים לאורך כל הדרך – בין אם בתכנון פרויקט ובין אם בתחזוקה השוטפת של המערכת והתקנת חלפים.

התקנת גלאי

"לצערנו, המצב הוא שהיום – המדינה לא דואגת לאכוף תחזוקה מונעת לשריפה, חברות התחזוקה נוטות להתייחס לנושא באופן מאוד חלקי, והדיירים לא מודעים לסכנה" אומר יוני אבני, סמנכ"ל חברת טלפייר. "כיצרנים ישראלים של מערכות גילוי אש, החלטנו לקחת את האחריות לידיים שלנו. אנחנו לא מתכוונים לחכות לאף אחד, אלא לפעול ככל האפשר למנוע את אסון השריפה הבא".

חשוב להבין שמניעת השריפה עצמה ומניעת התפשטות שריפה הם הגורמים החשובים ביותר במניעת אסון. זמן הגילוי הינו קריטי וככל שהשריפה תתגלה מהר יותר כך יהיה ניתן לטפל בה בעודה קטנה ולמנוע את התפשטותה. מערכת שאינה פועלת ומתוחזקת באופן רציף לא תתריע על האירוע, והסיכון לשריפה יגדל, על כל הכרוך בכך – סכנה לרכוש ולחיי אדם.

"כל אחד מכיר את המדבקה לצד הכפתור של המעלית, שמראה מתי היא תוחזקה. אבל האם מישהו יודע אם מערכת גילוי האש במבנה שלו תוחזקה? והאם הטכנאי עבר את ההכשרה המתאימה?" אומר יוני.

איך אפשר לדעת שהמתקין או הטכנאי מורשים?

במידה ואתם מתקינים מערכת חדשה בבניין, בבית או בבית העסק – לצד הצעת המחיר מצד המתקין, בקשו שיציג גם תעודת מתקין מורשה מטעם טלפייר. את התעודה ניתן לאמת באתר טלפייר או באופן טלפוני. כמו כן, ניתן לפנות ישירות לטלפייר ולבקש הפנייה למתקין הפועל באזורכם.

במידה וכבר ישנה מערכת גילוי וכיבוי אש במבנה, בקשו מהמתקין להציג תעודת מתקין מורשה, ובדקו אותה באתר טלפייר או באופן טלפוני. גם במקרה זה, ניתן לפנות ישירות אל טלפייר ולבקש הפנייה לטכנאי מורשה העובד באיזור מגוריכם.

כיצד תזהו את התעודה:

תעודה

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.