בריאות

סימנים לכך שההורים שלכם צריכים עזרה

אף אחד לא אוהב לראות את ההורים שלו מתבגרים וזקוקים לסיוע יום יומי בתפקוד פיזי או רגשי, אך המציאות כמובן מורכבת יותר. אז מה עושים אם ההורים עצמם מתביישים לבקש עזרה ואיך מזהים את סימני האזהרה? הנה המדריך המלא

סימנים לכך שההורים שלכם צריכים עזרה

הזדקנות היא תהליך מורכב שכרוך מטבע הדברים בהצטברות של קשיים פיזיים, בעיות רפואיות והחמרה גם במצבים נפשיים או רגשיים עדינים. בכל אחד מהמקרים האלה זקוקים אנשים מבוגרים לסיוע מהסביבה הקרובה. הסיוע ניתן בדרך כלל על ידי בני המשפחה והילדים ואפשר גם לתאם אותו מול אנשי מקצוע מענף הסיעוד והרווחה.

ככל שההורים מזדקנים, כך הם זקוקים יותר לעזרתנו או לפחות לנוכחות של אדם נוסף שיגור איתם ויטפל בהם. הבעיה היא שלא תמיד קל לזהות את סימני האזהרה ולפעול למען ההורים, בעיקר אם הם עצמם מתביישים לבקש עזרה. את זה פותרים באמצעות מעקב אחר שגרת ההורים והצרכים שלהם.

איך מתבטאים שינויים בשגרה?

ילדים להורים מבוגרים יכולים לנצל את ההיכרות המלאה והמוקדמת איתם על מנת לנסות לעקוב אחר שינויים בשגרה. לרוב מדובר על האינדיקציה הטובה ביותר לשינוי במצב התודעתי, הבריאותי או הרגשי של הקשיש ועל הצורך במעורבות שלנו לשם סיוע.

השינויים יכולים להיות בשגרת הבית, בזיכרון או בפעילות החברתית. אם למשל אנחנו רגילים שההורים עושים משהו מסוים בכל יום כבר עשרות שנים ולפתע זה נפסק, סביר להניח שמדובר בסימן מצוקה שדורש התערבות מיידית. במידה וקיימת התלבטות לגבי התנהגות כזו או אחרת אפשר לערב את רופא המשפחה של ההורים או להגיע לייעוץ גריאטרי. אנשי מקצוע אובייקטיביים יכולים לערוך מבחנים לקשישים ולספק לכם אינדיקציה נוספת לצורך שלהם בעזרה וסיוע.

מבחינה פיזית, יש סימנים נוספים וברורים יותר לכך שההורים צריכים עזרה. זה מתחיל עם עלייה בצריכת התרופות, ממשיך בהרזיה פתאומית ועלול לכלול גם נטיות לדיכאון, חוסר במצב רוח, ירידה בהיקפי הפעילות החברתית וכן הלאה. אלו סימנים שאסור להקל בהם ראש ובכל מקרה לא מומלץ להמתין שהם יחלפו מעצמם ללא סיוע חיצוני.

צריכים עזרה של מטפל? כך תקבלו קצבה

מלבד האמור לעיל, העזרה של ילדים להוריהם לא חייבת לבוא לידי ביטוי בנוכחות יום יומית בבית שלהם. אפשר לברר על קצבת שירותים מיוחדים של המוסד לביטוח לאומי ולקבל סיוע במימון הקצאת מטפל.

קצבת השירותים משולמת בהתאם לתנאי הזכאות, לכל בוגר שזקוק לעזרה של אדם אחר בפעולות יום יומיות. קשישים שאינם מאושפזים במוסד שבו ניתנים שירותי רפואה עומדים בתנאים הבסיסיים של קבלת קצבת שירותים מיוחדים ורצוי לנצל זאת. נכון להיום, הקצבה נעה בסכומים של 1,095-4,116 ש"ח לפי רמת התפקוד ורמת התלות בזולת וישנם כלים לחישוב זכאות לקבלת שתי קצבאות במקביל בלי לפגוע בזכויות הקשיש.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.