בריאות

מה בדיוק קורה בוועדה רפואית?

וועדה רפואית

ראשית, נבין מה היא בדיוק ועדה רפואית ומה תפקידה

ועדה רפואית היא ועדה שמתכנסת בכדי לקבוע אחוזי נכות ואובדן כושר עבודה. המשמעות הזאת היא פשוטה, אך למעשה מדובר בחלק ממערכת נרחבת בהרבה – מערכת שתפקידה לאמוד ולמדוד אנשים שעברו תאונות, מחלות וסיטואציות רפואיות דומות, ולהבין מי צריך לקבל קצבאות ובאיזה רמה הוא צריך לקבל את אותן הקצבאות. כלומר, הוועדה הרפואית היא שלב הכרחי בדרך למימוש הזכויות שלנו במצבי קיצון בהם אנחנו זקוקים לזכויות אלה במידה נואשת, וחשוב לדעת מה בדיוק קורה בוועדה הזאת כדי לדעת כיצד להתכונן אליה בצורה הטובה ביותר. כעת, ננסה להבין בדיוק את זה.

מה בדיוק מתרחש בוועדה הרפואית? מה צריך לדעת על ההרכב שלה והתהליך עצמו?

הוועדה הרפואית מורכבת ברמה הבסיסית ביותר מאיש מקצוע בתחום הרפואה וממזכיר. הרופא שעומד בראש הוועדה הוא שתפקידו לבדוק את המסמכים ואת האדם עצמו ולהחליט בסופו של דבר על רמת הפגיעה באדם שעומד בפני הוועדה. תפקידו של מזכיר הוועדה הוא לתעד אותה בפרוטוקול, וכן לפרט בפני האדם העומד בוועדה את זכויותיו השונות. בצד השני ניצב כאמור האדם שעומד בפני הוועדה, שיכול לייצג את עצמו וצריך להחזיק במסמכים שונים אודות מצבו, ויכול גם להיות מיוצג על ידי עורך דין במידת הצורך. במקרים קיצוניים ניתן לקבל אחוזי נכות וקצבת נכות ללא התייצבות לוועדה – מצבים כמו מוגבלות שכלית, מחלות סרטן, השתלות איברים, עיוורון ועוד. הוועדה עצמה אורכת דקות ספורות בלבד, בהן הרופא או הרופאים העורכים אותה סוקרים את המסמכים הרפואיים של האדם ומראיינים אותו אודות מצבו, התפקוד שלו, הקשיים שלו ועוד. לוועדה יש זכות לבצע בדיקה גופנית באותו אדם, בהתאם לשיקול הדעת של הרופא המנהל אותה. לאחר מכן, תוצאות הוועדה נשלחות לאדם בדואר.

כיצד להכין את עצמכם בצורה הטובה ביותר לוועדה הרפואית?

כפי שאתם מבינים, כדאי לבוא מוכנים לוועדה רפואית בכדי להוציא ממנה את מה שמגיע לכם.
כך, עוד לפני שאתם ניגשים לוועדה רפואית אתם צריכים לוודא שיש לכם את כל המסמכים הרלוונטיים אודות מצבכם ואודות הקשיים שלכם. יש לדעת מה להגיד ומתי להגיד – אין סיבה לפרט יותר מדי על כאבים, לדוגמה, משום שכאבים לא מקנים אחוזי נכות אלא אם הם עצמם הקושי המוביל לאובדן כושר העבודה. בנוסף, כדאי גם להבין האם אתם זקוקים לייצוג בוועדה, והאם בכלל יש סיבה שתעמדו בפני ועדה רפואית – שכן יתכן שהמצב שלכם נכנס תחת קטגוריה שמקבלת קצבה ואחוזים ללא ועדה כלל.

תנו לעצמכם את הסיכוי הטוב ביותר להוציא את מה שמגיע לכם

לפני שאתם ניגשים לוועדה רפואית, עליכם לוודא שאתם מוכנים אליה ועליכם לוודא ככל הניתן שתקבלו את הזכויות שמגיעות לכם. הוועדה עצמה היא מעמד מלחיץ ולעתים אפילו פולשני – ולכן כדאי לבוא רגועים ומוכנים.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.