צרכנות

שלום לבדידות: אף פעם לא מאוחר להכיר אנשים חדשים

חופש לעומת שגרה, מסגרת חברתית לעומת בדידות והכנסה קבועה לעומת קצבת זקנה – אין ספק שישנה אמביוולנטיות גדולה סביב גיל הפרישה והיציאה לגמלאות. עם זאת, תכנון מוקדם ונכון יכול לעזור לבני הגיל השלישי להיכנס לתקופה מלאת פעילויות, הרחבת המעגל החברתי ואפילו היכרויות רומנטיות. כך תעשו זאת נכון

oldArticle

ככל שעוברות השנים אנחנו חיים יותר. ליתר דיוק, תוחלת החיים של הנשים עומדת על 86 שנים ושל הגברים על 84 שנים (נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). נתון זה משמח אמנם, אך התארכות תוחלת החיים בישראל מביאה עמה שלל בעיות עבור אלה שיוצאים לפנסיה ויש עוד לפחות שני עשורים לחייהם. חוסר הפעילות והישיבה בבית, לבד, מול הטלוויזיה, לאורך ימים שלמים, מובילה לבדידות ולדיכאון ומעלה את הסיכון למחלות ולירידה בתפקוד.

חופשי זה לגמרי לבד? לא בהכרח

כשיוצאים לפנסיה יש הרבה יותר זמן פנוי ורבים מבני הגיל השלישי נתקפים בתחושת בדידות. הילדים כבר גדולים ושקועים בחייהם, מעגל החברים מצטמצם והקשרים מתמעטים. הבדידות קשה במיוחד עבור אלו שלא חולקים את חייהם עם בני זוג, בין אם הם אלמנים או גרושים. רבים חוששים שלא יהיה להם איפה להכיר או שלא יצליחו לפתוח את הלב שוב בשלב זה של חייהם, וכך הם מקבלים את המצב הקיים ומסתגלים לחיים לבד.

החדשות הטובות הן שהמודעות והביקוש להיכרויות בגיל השלישי – חברתיות ורומנטיות – עלו באופן משמעותי, וכיום ניתן להכיר אנשים חדשים בקלות, להרחיב את המעגל החברתי, לפגוש אנשים מאותו אזור גיאוגרפי או עם תחומי עניין משותפים ולהפיג את הבדידות יחד.

כמו כן, בדומה לכל תחום בחיינו, עולם ההיכרויות הרומנטיות עבר לאינטרנט אף הוא, ובני הגיל השלישי יכולים להכיר באמצעות פלטפורמות שונות ומגוונות כמו אתרי היכרויות ואפליקציות שונות שמותאמות בדיוק למטרה זו.

חבורה של פנסיונרים

פעילות שומרת על בריאות הגוף והנפש

מחקרים מצאו קשר חיובי בין עבודה לבין השמירה על מצב בריאותי תקין בגיל השלישי. מסיבה זו אחד הדברים החשובים ביותר עבור פנסיונרים הוא להישאר פעילים, קרי, לצאת מהבית, לעבוד ולהתנדב.

סביב גיל 50 כל אחד מאתנו חייב להתחיל לחשוב על החיים שלאחר הפרישה, הן בהיבט הכלכלי והן בהיבט הפנאי. דווקא תקופה זו, יותר מכל תקופה אחרת בחיים, מאפשרת להגשים חלומות שהצטברו לאורך השנים ועד עתה לא נמצא להם זמן.

כדי לממש זאת, כל אדם צריך לתכנן לעצמו, בהתאם לשאיפותיו, רצונו ויכולותיו, את התקופה שלאחר הפרישה. יש אדם שיוצא לגמלאות ומרגיש כי הוא עבד קשה כל חייו ועכשיו הוא רק רוצה להישען אחורה ו"להריח את הוורדים". לעומת זאת, אדם אחר מעוניין להמשיך לעבוד או להתנדב  – העיקר להיות עסוק בפעילויות שונות. כל אחד מהאנשים הללו צריך להתכונן למצב מבעוד מועד ולתכנן את עתידו.

חבורה של פנסיונריות

איך מתכוננים לגיל הפנסיה?

הנה תוכנית הכוללת שישה חלקים חשובים, על מנת להגיע מוכנים לגיל הפנסיה:

1. תכנון תקציבי: חשוב לדעת מה הכספים שיש לנו לגיל הפרישה. האם יש לנו פנסיה שמספיקה לתוכניות שלנו או שמא יהיה לנו צורך גם בעבודה צדדית כדי לעשות זאת. בנוסף, חשוב לשמור רזרבות נכונות לעת מצוקה.

2. בריאות: אמנם יש לנו חוק ביטוח בריאות ממלכתי, אך לא כל הצרכים הרפואיים שלנו נכללים בו. חשוב לדאוג לביטוח משלים בקופת החולים, ביטוח לתרופות שאינן בסל ולביטוח בריאות, כך שנהיה מכוסים במקרה של בעיה רפואית.

3. הצד הסיעודי: בשנים האחרונות אנשים חיים עד גיל מאוחר יותר וזקוקים לסיוע סיעודי. באפשרותנו לרכוש ביטוח סיעודי בקופות החולים ובחברות ביטוח, וחשוב להתייעץ עם מומחים בתחום על מנת לבחור את ההסדר הטוב ביותר עבורכם ועל מנת לא לשלם יותר.

4. תעסוקה: אדם צריך לדעת שיש לו בשביל מה לקום בבוקר, ולכן צריך תוכנית תעסוקה. זו יכולה להיות עבודה במשרה חלקית או מלאה, התנדבות או תחביב קבוע – אך חשוב להחליט מה הוא יהיה ולהיערך לכך מראש. חשוב לציין שאם אתם מעוניינים להמשיך ולעבוד לאחר הפרישה ייתכן וזה לא יהיה פשוט כמו שזה נשמע, בשל חסמים שונים, בין אם חוקיים ובין אם בשל סטיגמה של החברה.

5. קידום הבריאות: חשוב לדאוג לחיות אורך חיים בריא: לבצע פעילות גופנית, לאכול נכון, לא לעשן ולעשות את החיסונים הנכונים. המטרה היא לעשות כל שניתן בצד המניעתי, על מנת למנוע בעיות של ירידה בתפקוד בעתיד.

6. חברתי: כאמור, חלק מהבריאות, הפיזית והנפשית, קשור בבדידות, וחשוב שלאדם יהיו בשנים שלאחר הפרישה קשרים חברתיים משמעותיים. צריך שיהיו לו חברים שאכפת לו מהם ולהם אכפת ממנו. לכן מומלץ, גם אם לא הייתם אנשים חברתיים עד היום, לתחזק את הקשרים החברתיים ולנסות ליצור חדשים בפעילויות חברתיות שונות, בהן ניתן להכיר אנשים במצב דומה.

כל אדם צריך לקחת את כל המרכיבים הללו ולתכנן אותם, עוד לפני שהוא מגיע לגיל הפנסיה. יש נטייה להתעלם מכך שגיל הפרישה יגיע, אך בסופו של דבר כולנו נגיע לשם – וחשוב שנגיע מוכנים.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.