בריאות

חיידק הריצה – למה זה כל כך ממכר?

הריצה הפכה בשנים האחרונות לפעילות הגופנית הנפוצה בעולם בגלל שילוב נדיר בין סיבות בריאותיות, פיזיולוגית וחברתיות. אז מה עומד מאחורי הטרנד הזה וכיצד מצטרפים אליו בלי למתוח את השריר? הנה המדריך שיעלה אתכם על המסלול

ריצה

סקר שבוצע בשנת 2012 על ידי משרד הבריאות בקרב תושבי ישראל מעל גיל 21 גילה שמעל 56% מהאוכלוסייה עוסקים בפעילות גופנית בשעות הפנאי. הפעילות הגופנית השכיחה ביותר היא הליכה ולאחר מכן ריצה. בתוך כך, מעל 32% מתושבי ישראל בגילאי 21 ומעלה עומדים בהמלצות ארגון הבריאות העולמי ומשרד הספורט בכל הנוגע לשילוב פעילות גופנית בשעות הפנאי. מי שלא עוסק בריצה סובל מחוסר בזמן, בעוד הגורם העיקרי שצוין כמעודד פעילות הוא חיוניות לבריאות.

מאז 2012 ועד היום התקדמה הריצה בקצב מהיר לכיוון המקום הראשון ברשימת הפעילויות הגופניות הנפוצות בישראל. זו תופעה שלא קיימת רק בארץ, כי מכוני ספורט ובריאות מזהים אותה במדינות מערביות אחרות כמו ארצות הברית, אנגליה, ספרד וגרמניה. כמו כן, ממחקרים אחרים בענף עולה שמעל 93% מפעילויות הריצה מבוצעות באופן עצמאי וכ-18% מהעוסקים בה מעידים שהם עושים זאת ברמת אינטנסיביות גבוהה יותר בהשוואה לשנים קודמות.

השאלה המעניינת היא למה רוב האנשים בוחרים דווקא בריצה והאם יש אמת בטענה שמדובר בפעילות ספורטיבית ממכרת. בשביל לענות על זה צריך להבין מאיפה הגיע טרנד הריצה, כיצד הוא תפס תאוצה ובעיקר איך עושים זאת נכון.

הכי יעיל, הכי זול והכי נוח: כל הסיבות לעלייה בכמות הרצים

יותר ויותר אנשים מגלים את נפלאות הריצה כי היא מרכזת שורה ארוכה של יתרונות בפעילות גופנית אחת. קודם כל, מיותר לציין שאין צורך בהוצאה כספית גבוהה בשביל להתחיל לרוץ. גברים ונשים בכל גיל יכולים להחליט בכל רגע נתון שהם בונים לעצמם תכנית אימונים ומשלבים את הריצה בחיי היום יום. הדבר היחיד שלו הם זקוקים זה כמובן נעלי ריצה, שאותם ניתן להשיג במחירים נוחים בחנויות המובילות.

חוץ מזה, מאמן אישי יכול לשדרג את הריצה ולהביא את המתאמן לרף גבוה מאוד של תחושת סיפוק, מיצוי וביטחון עצמי. הריצה משכיחה כעסים ומאתגרת את הגוף, היא גורמת להנאה גדולה וניתן לשלב אותה עם פעילות חברתית. ריצה היא בין הפעילויות היחידות שאפשר לבצע עם חברים, קרובים, בני משפחה, בני זוג וילדים בלי הפרעות של מכשירי הטלפון או בלי הסחות דעת.

ברמה הפיזיולוגית הבסיסית ביותר, ריצה היא הספורט ששורף הכי הרבה קלוריות. ריצה היא פעילות אירובית מעולה ובריאה שמחטבת את הגוף, משפרת סיבולת לב-ריאה ומפחיתה בעשרות אחוזים את הסיכוי להתקף לב. הריצה מגדילה את נפח הדם כך שבכל פעימה יוזרם יותר דם לגוף והיא מגבירה את היכולת של השרירים לקלוט ולנצל את החמצן. במקביל, ריצה בונה את השרירים תוך כדי שהיא יוצרת גירעון קלורי גם אצל אנשים שסובלים מכולסטרול גבוה.

טרנד הריצה יוצא מהמגרשים

אף טרנד של פעילות גופנית לא יכול לפרוץ את המעגל הראשון של חובבי הז'אנר בלי להציע ערך מוסף. מהבחינה הזו לריצה יש יתרון משמעותי, כי היא משולבת בהמון אירועי צדקה ופעילויות ספורט גלובאליות. אפשר לציין על קצה המזלג את המרתון שמתקיים בערים גדולות בעולם כמו לונדון, ניו יורק או תל אביב ולהזכיר את התמיכה של חברות הספורט.

ריצה היא פעילות ספורט פופולארית כי ברחבי העולם קיימות קבוצות שמגייסות כסף דרך מרוצי צדקה ודרך אימונים. הריצה למען מטרה משותפת מגדילה את המעורבות של חובבי הספורט ומעודדת אותם לצאת מהבית. אנשים שבעבר העידו על עצמם כ"עצלנים" מצאו בריצה אפשרות להביא לידי ביטוי את תכונות האופי העמוקות ביותר שלהם. במהלך הריצה אין אף הבדל בין גברים, נשים, צעירים ומבוגרים וניתן להקדיש כל קילומטר למטרה אחרת של רווחה וצדקה.

כך תעשו זאת נכון

הסוד של ריצה נכונה הוא להתמיד ולהקפיד על בניית תכנית אימונים מאוזנת. כל מי שחושב שהוא יכול לרוץ מרתון רק כי כבר כמה ימים ברצף הוא יוצא מהבית להליכות סביב הבניין עושה טעות, שמסכנת לא רק אותו אלא גם את שאר האצנים. הפתרון הוא להתייעץ עם מאמן אישי לפני כל ריצה ולבצע את המהלכים באופן הדרגתי.

ריצה נכונה גם תלויה בנעליים שתלבשו, בתפריט התזונתי ובמנוחה שתעניקו לגוף. המטרה היא ברוב המקרים להגיע למצב של ריצה 3 פעמים בשבוע, אך זה לא חייב לקרות בשבוע הראשון. יש להישאר ערניים לצרכים של הגוף ולבצע התאמות ושינויים על פי הביצועים בפועל. במידת הצורך ניתן גם לעצור כדי להתרענן, לשלב את הריצה עם פעילות אירובית או אנאירובית אחרת ולנוח כדי לתת לשרירים להתאושש.

לסיכום, ריצה היא טרנד מרתק שזוכה להצלחה בגלל שילוב נדיר בין גורמים שונים. כדאי להוסיף את הריצה לרשימת הפעילויות הגופניות ולהצטרף למיליוני אנשים שעושים זאת על בסיס יומי בעולם.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.