להיות הורים

למה חשוב כל כך לקרוא ספרים?

למה חשוב כל כך לקרוא ספרים? זה לא רק כי המורים או ההורים אמרו, זה מדעי! מֶחקרים מראים כי קריאת ספרים תוֹרמת להתפתחות המוח, להַרחבת הידע הלשוֹני ולהבנת הנקרא טובה יותר, ואפילו מאריכה חיים. תקראו בעצמכם

kids

קריאה תורמת להתפתחות

מחקרים רבים מראים כי קריאת סיפורים לילדים תורמת להתפתחות השפה. מחקר שהתפרסם לפני כמה שנים בכתב העת "התפתחות הילד" (Child Development) ובדק פָּעוֹטות עד גיל שלוש הראה כי הבנת הנקרא וההתפתחות השִׂכלית של ילדים ששומעים סיפורים כבר מגיל צעיר טובות משל ילדים שאינם עושים זאת.

קריאה משפרת כּישוּרֵי שפה

מחקר ישראלי חקר את הקשר בין מידת הקריאה של ספרים לרְכישת ידע לשוני ולהבנת הנִקרא ובדק תלמידים בכיתות ד', ז' וי"א. במחקר נמצא שככל שהילד קורא יותר ספרים, כן הוא בעל ידע לשוני טוב ומבין טוב יותר את הנקרא.

קריאת ספרים מנַבּאת הצלחה בלימודים

ממחקר שנערך ב-27 מדינות עולה כי ילדים שגְדֵלים בבית שיש בו 500 ספרים נשארים בבית הספר זמן רב יותר ומצליחים בלימודים יותר מילדים אחרים. במחקר אחר נתנו חוקרים לתלמידים מעוּטֵי יכולת 12 ספרים למשך חופשת הקיץ. התלמידים הִשׂיגו במבחני הקריאה תוצאות גבוהות משל תלמידים אחרים, והושפעו פחות מאֵפקט "הדְעיכה הקֵיצית" – ירידה ברמת הלימודים בעקבות חופשת הקיץ, כלומר המחקר הזה הראה כי הכנסת ספרים לבתים שאין בהם מאות ספרים תרמה במידה ניכֶּרת להישגים של הילדים בלימודים.

קריאה משַׁפֶּרת את תִּפקוּדֵי המוח

מדענים אמריקנים גילו כי לקריאת ספר טוב יש בּיטוּי בּיוֹלוֹגי על המוח. קריאת ספר, בתנאי שאכן הוא מיוחד, משפרת את תפקודי המוח למשך חמישה ימים לפחות. החוֹקרים, מאוּניברסיטת אֵמוֹרי באַטלַנטה, אַרצוֹת הַבּרית, ערכו סְריקות מוח (MRI) יומיות לנבדקים לאחר שקראו במשך כמה ימים ספר מתח. נמצא כי מִדֵי יום ביומו הלכו והִתהדקו הקשרים הבּין-עצביים, והדבר שיפר את תִּפקוּד המוח. כשסיימו הנבדקים את קריאת הספר התברר שהשיפור החזיק מעמד חמישה ימים.

קריאה מאריכה חיים

חוקרים ישראלים שעקבו אחרי כאלף קְשישים בירושלים במשך 18 שנה אמרו כי אנשים שקוראים כל יום חיים טוב יותר ומאריכים חיים. מדוע? "ככל שאתה משתמש במוח יותר, כן אתה משַפֵּר את זרימת הדם", הסבירו החוקרים. "ייתכן שזה משפּיע גם על ההערכה העצמית – אנשים שקוראים מרגישים שהם חיוניים. לעומת זאת, לצפייה בטלוויזיה אין תרומה לאורך החיים. קריאה היא פעולה אַקטיבית לעומת צפייה בטלוויזיה, שהיא פּסיבית, ולכן קריאה שומרת יותר מפני הידרדרות".

אפשר לעודד קריאה

מחקר ישראלי שנערך במִכלֶלת "שאנן" מצא שיטה לעודד ילדים לקרוא יותר ספרים ואפילו לאהוב ספרים. בין השלַבּים בשיטה: הַקצָאת זמן קריאה קבוע של 15 דקות כל בוקר בכיתה, ספרייה עשירה בכיתה שהַגישה אליה חופשית בכל זמן, מתן לֵגיטימַציה לקריאת ספרים המתאימים לגיל נמוך מגיל התלמיד כדי להָקל עליו, קריאת סיפור בהמשכים בהפסקות מדי יום ביומו בשעה קבועה כדי לעורר את הסַקרָנוּת לקריאת אותו הספר קריאה עצמאית, וחשיפה לספרים שיש להם שימושים נוספים מלבד הֲנָאת הקריאה, למשל ספרי מַתכּוֹנים או הַדרָכה.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.