להיות הורים

מהי תכנית חיסכון לכל ילד?

תכנית חיסכון לכל ילד מאפשרת לצבור כספים שמופקדים על ידי המוסד לביטוח לאומי וההורים עד גיל 18 או 21. במאמר הבא נציג את עיקרי התכנית ופרטיה

מהי תכנית חיסכון לכל ילד?

בינואר 2017 נפתחה על ידי משרד האוצר והמוסד לביטוח לאומי תכנית חיסכון לכל ילד הזכאי לקצבת ילדים. בתכנית זו מופקדים לילד מדי חודש 50 שקלים עד הגיעו לגיל 18, בלי קשר ובמקביל לקצבת הילדים שמשולמת עבורו על ידי הביטוח הלאומי. כמו כן, כל הכספים מועברים על שם הילד לקופת גמל או לבנק – לבחירת ההורים. במידה וההורים לא בוחרים לאן להפקיד את הכסף, הביטוח הלאומי בוחר עבורם את הגוף שינהל את כספי החיסכון.

בנוסף, הורים יכולים להוסיף לחיסכון של ילדיהם עד 50 שקלים בחודש וכך למעשה להכפיל את סכום החיסכון. לאחר 18 שנים עשוי סכום הכסף להגיע ל-20 אלף שקל ויותר ולשמש את הילד לשורה ארוכה של צרכים.

איך מחליטים איפה לנהל את החיסכון?

הורים שמבינים את החשיבות של תוכנית חיסכון צריכים להתייחס ברצינות לשאלה היכן לנהל את החיסכון. ההחלטה העיקרית היא האם להשקיע את הכספים בקופת גמל להשקעה או בבנק, ובאיזה מסלול לחסוך.

בקופת גמל להשקעה ייחסך הכסף באחד מבין 5 מסלולי השקעה שמאושרים על ידי משרד האוצר וההורים יכולים לעבור בכל עת ממסלול השקעה אחד לאחר. בתוך כך, בכל מסלול קיימת מדיניות השקעה שונה שמשתנה בהתאם לרמת הסיכון. מסלולי ההשקעה כוללים מסלול לחוסכים המעדיפים סיכון מועט, מסלול לחוסכים המעדיפים סיכון בינוני, מסלול לחוסכים המעדיפים סיכון מוגבר, מסלול הלכה ומסלול שריעה.

לעומת זאת, הכסף שיופקד בבנק ייחסך במסלול חיסכון בהתאם לריבית המוצעת. ההורים יכולים לבחור לחסוך במסלול ללא תחנות יציאה או בחיסכון עם תחנות יציאה כל 5 שנים, והורה שבחר במסלול עם תחנות יציאה יוכל מטבע הדברים לשנות את המסלול בכל תאריך כפי שנקבע מראש. בנוסף, מי שבוחר לחסוך בבנק יכול לבחור בין מסלול עם ריבית קבועה לא צמודה כברירת מחדל או במסלול עם ריבית משתנה.

מתי מושכים את הכספים?

את כספי החיסכון ניתן למשוך רק כאשר הילד מגיע לגיל 18 למעט במקרים חריגים. על מנת למשוך את הכספים במקרים שעונים על הקריטריונים של משרד האוצר והמוסד לביטוח לאומי צריך לפנות לקופת הגמל או לבנק, לחתום על טופס משיכת הכספים ולנכות עבורם מס רווח הון.

מנגד, לאחר גיל 18 יפקיד המוסד לביטוח לאומי עבור הילד מענק בסך 500 שקל ובמועד זה ניתן למשוך את הכספים באופן מהיר על ידי מילוי טופס ייעודי שנמצא באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי. לבסוף, ילד שממשיך לחסוך את כספי החיסכון במלואם עד גיל 21 יהיה זכאי למענק נוסף של 500 שקל.

לפרטים נוספים:

  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.

אולי יעניין אותך לקרוא גם...

תיירות אזרחות פורטוגלית: המדריך השלם בדרך לדרכון האירופאי שלכם

פיננסים מהי עסקת “פליפ” ואיך היא תגרום לכם להרוויח עשרות אלפי דולרים בשנה?

אם יש לכם הון עצמי החל מ-100,000 דולר ואתם מחפשים אפיק השקעה שמניב רווח מהיר ומשמעותי תוך זמן קצר – עסקת פליפ בניו יורק...

תיירות 1969 שוב מחדש: הטיול שייקח אתכם אל השנה ששינתה את העולם

לימודים עושים חשבון: למה חשבונאות ומדוע דווקא במרכז האקדמי למשפט ולעסקים?

פיננסים Total Pay-Back: הכרטיס שמחזיר לכם כסף על ההוצאות שלכם

ה יכול להיות יותר משתלם מקנייה היום שמחזירה לך כסף מחר? על השאלה הזאת ענתה max בעזרת כרטיס אחד שמאפיל על כל שאר כרטיסי...

לייף סטייל עם איזה מתנות תפנקו את בני הזוג בחג?

פיננסים למה אין בישראל מספיק ארנקים דיגיטליים?

צרכנות איך משפרים את קליטת ה-Wifi?

נדל"ן חריש מציגה: החיים שכל משפחה צעירה רוצה

לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.