השקעות נדל"ן בחו"ל

אמזון תשקיע במרכז לוגיסטי ענק בסינסינטי יותר מ-1.5 מיליארד דולר

כלכלת העיר סינסינטי באוהיו, ובפרט הנדל"ן בה, יושפעו באופן ישיר מהקמת המרכז הלוגיסטי שצפוי להתחיל לפעול כבר ב-2021

shutterstock_797857477 (5)

“This hub is going to let us get packages to customers faster, and that’s a big deal. We are going to move prime from 2 days to 1 day and this hub is a big part of that. I’m super excited about this.”

הציטוט למעלה נלקח מדברים שנשא ג’ף בזוס מייסד אמזון ב-14 במאי 2019, בנמל התעופה של סינסינטי בטקס הנחת אבן הפינה למרכז השילוח הבינלאומי שאמזון בחרה להקים בסמוך אליו. אמזון, שהיא אחת החברות שמפגינות את הצמיחה הגבוהה ביותר בעשור האחרון, מקימה בכל שנה עשרות מרכזים לוגיסטיים ומטות, והעובדה שבזוס החליט להטריח את עצמו דווקא לטקס הזה, כמו גם הדברים לעיל שאמר במהלך הטקס, מדברים בעד עצמם.

אמזון: התאגיד שהקורונה עשתה לו רק טוב

אם צריך לבחור את המנצח הגדול של משבר הקורונה, כנראה ג'ף בזוס, מייסד אמזון, יתפוס בקלות את המקום הראשון. הערכות מדברות על כך ששוויו של האיש העשיר בעולם זינק ב-36 מיליארד דולר. למעשה, אם היינו מאמינים בתאוריות קונספירציה, יתכן שהיינו חושבים שלבזוס יש קשר למשבר הקורונה. זה כמובן לא המצב, אך אם יש חברה שהחזון העסקי שלה מתאים כמו כפפה למציאות הדיסטופית של ימי הקורנה, החברה הזו היא כנראה אמזון (לצד 'זום' שגם היא מרוויחה בלתי מעורערת).

הרעיון של קמעונאות מקוונת שתחליף את הקמעונאות המסורתית אינו חדש ואמזון תמיד היתה אחד השחקנים הגדולים במגרש הזה. אך הגבלות 'הריחוק החברתי' שכפתה הקורונה הפכו את השירותים שמספקת אמזון לצורך חיוני עבור רוב תושבי העולם המערבי. בשונה מרוב העסקים שחוו את הקורונה כמשבר, עבור אמזון מדובר היה בהזדמנות גדולה והיא לקחה אותה בשתי ידיים. המשמעות היא שבעוד אחרים מצטמצמים ומקצצים, אמזון רק מגייסת עובדים חדשים ומתרחבת. יש עוד משמעות חשובה, בניגוד לחברות אחרות שעצרו עבודות ואפילו ביטלו פרויקטי תשתית גדולים, באמזון 'משדרים עניינים כרגיל' ולראיה – העבודות על מרכז השילוחים הבינלאומי בסינסינטי מתקדמות במלוא המרץ והאתר אמור להתחיל לעבוד בשנת 2021.

איש שמח

סינסינטי, אוהיו: צומת דרכים אסטרטגית

כפי שציין ג'ף בזוס, מרכז השילוחים החדש בסינסינטי נחשב פרויקט מפתח מבחינת החברה וצפוי לקצר את מועד המשלוחים ולייעל דרמטית את פעילות החברה בכל המערב התיכון. שווה להתעכב מעט על הסיבות בגינן בחרה אמזון להקים את המרכז הזה דווקא בסינסינטי.

מי שמביט במיקום של סינסינטי במפה, מבחין ללא קושי שהיא נמצאת בצומת דרכים אסטרטגי על גדות נהר האוהיו (שבעצמו היה 'אוטוסטרדה' מרכזית של מסחר לפני העידן המודרני), ובנקודת מפגשה בין 3 מדינות שונות: אוהיו, אינדיאנה וקנטקי. למעשה סינסינטי-רבתי גולשת מתוך השטח הריבוני של אוהיו ושולחת זרועות לתוך אינדיאנה וקנטקי. למשל, נמל התעופה הבינלאומי של העיר נמצא בשטח של קנטקי ובמקביל לעיר סינסינטי משרת את כל קנטקי. לא מדובר רק בשאלה של גיאוגרפיה. לסינסינטי יש מסורת ארוכה של חדשנות עסקית ומסחרית ועד היום נמצאים בה המטות המרכזיים של תאגידים אמריקאיים שנוסדו עוד במהלך המאה ה-19 כמו פרוקטור אנד גמבל וקרוגר. במקביל, בשנים האחרונות סינסינטי הפכה לעיר ידידותית מאוד לענף ההייטק והשילוב בין מסחר, תעשייה וחדשנות טכנולוגית משלים את התמונה.

המרכז הלוגיסטי: כמעט 1 מיליון מטר רבוע

מרכז השילוח החדש שמוקם בצמוד לנמל התעופה הבינלאומי של סינסינטי עתיד להתפרש על פני שטח ענק של כמעט 1 מיליון מטר רבוע. אמזון משקיעה באופן ישיר בפרויקט יותר 1.5 מיליארד דולר וכאשר העבודות יסתיימו המתחם יהיה כמו עיר קטנה. חלק ניכר מפעילות השילוח של אמזון, בתוך ארצות הברית וצפון אמריקה ומחוץ לה, יעבור דרך המרכז החדש והחברה מתכננת להחזיק במקום צי פרטי של כמאה מטוסי מטען.

כאשר ייפתח המרכז יועסקו בו באופן ישיר על ידי אמזון 2,000 עובדים וההשפעה העקיפה שלו צפויה לייצר אלפי משרות נוספות ולהניע פעילות כלכלית רחבה. כבר היום, מעסיקה אמזון באוהיו 4,500 עובדים, כאשר חלק ניכר מהם מועסק במרכזים לוגיסטיים ומטות באזור סינסינטי-רבתי. בעיצומם של ימי הקורונה כאשר ענפים כמו תיירות, קמעונאות מסורתית, מסעדנות ועוד, פולטים לשוק העבודה אלפי עובדים, מדובר בזריקת עידוד רצינית לעיר בסדר הגודל של סינסינטי.

סינסנטי בבוקר

כלכלת סינסינטי חווה את 'אפקט אמזון'

קיים צפי שבמהלך 2021 יתווספו לעיר הרבה מאוד משרות חדשות בעקבות פתיחת המרכז הלוגיסטי של אמזון. אמזון עצמה תספק באופן ישיר אלפי משרות, אבל ההשפעה הדרמטית על כלכלת העיר קשורה דווקא לגלי ההדף וכבר יש מי שבחר לכנות את התופעה – 'אפקט אמזון'.

מרכז השילוחים בסינסינטי הופך את העיר לאחת מכמה עשרות ערים בהם אמזון תספק מוצרים בקניה מקוונת מהיום להיום. לצד העסקה ישירה של עובדים על ידי החברה (שצפויה בשלב הראשון להגיע  ל-3,000 עובדי אמזון בסינסינטי רבתי לבדה) יהיו הרבה מאוד ספקי משנה מהסביבה שיספקו לאמזון מגוון שירותים ישירים ועקיפים – כל אלו צפויים להעסיק עוד אלפי עובדים וכבר היום המגנט התעסוקתי הזה מתחיל להשפיע. העובדים האלה יגוייסו הן מסינסינטי עצמה ויש להניח שהמהלך יניע גם הגירה חיובית לעיר של עובדים מכל השכבות.

'אפקט אמזון' ושוק הנדל"ן למגורים מסוג מולטי פמילי

אפקט אמזון צפויה להגביר את הביקוש לשכירות של דירות מגורים במתחמי מולטי פמילי ולגרום לעלייה במחירי הנדל"ן למגורים. בנוסף, בשוק שבו נתח גדול מהאוכלוסיה מתגורר בדירות להשכרה, הביקוש הגובר ישפיע גם על דמי השכירות שצפויים לעלות בהתאם.

חברת Vision & Beyond, שמתמחה בהשקעות בנכסי נדל"ן למגורים מסוג מולטי פמילי בסינסינטי, עוקבת כבר זמן מה אחר ההתבססות של אמזון באזור וההשלכות על שוק הנדל"ן למגורים. מהחברה נמסר שגם היום, בעיצומו של משבר הקורונה, עסקאות נדל"ן בסינסינטי נסגרות במחירי טרום קורונה ובאזורי ביקוש אחדים אפילו נרשמת עליית מחירים. מבחינת החברה, זהו בדיוק הזמן להשקיע בנכסי מולטי פמילי בסינסינטי, כשבפתח המשך מגמת עליית המחירים ומחירי דמי השכירות.

רוצים לשמוע עוד על הזדמנות ההשקעה בסינסינטי? השאירו פרטים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים >

רוצים לשמוע עוד על הזדמנות ההשקעה בסינסינטי? השאירו פרטים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

רוצים לשמוע עוד על הזדמנות ההשקעה בסינסינטי? השאירו פרטים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.