צרכנות

כמה באמת עולה לכם להחזיק רכב?

קניתם רכב? מזל טוב, אבל קחו בחשבון שפה ההוצאות רק מתחילות. החל מדלק, דרך ביטוח ועד טיפולים – הנה כל הפרמטרים שיעזרו לכם לבצע השוואה יעילה יותר בין רכב פרטי והשכרת רכב או שימוש בתחבורה ציבורית

רכב צעצוע

רכב פרטי הוא אמצעי התחבורה הנפוץ בישראל ומדי שנה עולות על כבישי הארץ מאות אלפי מכוניות חדשות. הרכב מציע כמובן איכות חיים גבוהה ונוחות שאי אפשר להשיג בדרכים אחרות, אך השאלה הנכונה היא האם הוא גם משתלם יותר. התשובה מורכבת מכפי שנהוג לחשוב ומסתבר שגם לאחר גיוס ההון העצמי לטובת הרכישה תצטרכו לשאת בעוד הרבה מאוד הוצאות בהמשך הדרך.

קודם כל, העלות האמיתית של הרכב נמדדת לפי ירידת הערך. ברכישת מכונית חדשה תיאלצו לספוג ירידת ערך משמעותית מיד כאשר הרכב ייצא מהיבואן, בעוד במכונית יד שנייה ירידת הערך תהיה נמוכה יותר אך עדיין משמעותית. שנית, גיוס ההון לרכישת רכב חדש או יד שנייה כרוך גם הוא בתשלומים מסוימים. אלו בעיקר החזרי הלוואות, ריביות או הצמדה למדד ויש לבחון כל מקרה לגופו.

פרמטרים להשוואה בין פתרונות תחבורה

הדרך הטובה ביותר להכריע בין פתרונות תחבורה היא להתייחס לכל הפרמטרים שמרכיבים את ההוצאה החודשית או השנתית. בהקשר הזה הכי נוח להתחיל עם הוצאות הדלק: בעוד ברכב פרטי תשלמו לפחות כמה מאות שקלים בחודש על דלק, בתחבורה ציבורית תוכלו לגמוע את אותו מרחק בעלות נמוכה ב-50% ואף למעלה מכך.

מלבד הדלק, רכב פרטי דורש מכם הוצאות אחזקה, תיקונים במוסך ורישוי. רישיון שנתי לרכב פרטי ממוצע עולה מעל 1,200 ש"ח ומזנק אם מדובר בג'יפ, רכבי 4X4 או רכבים מסחריים. כמו כן, הוצאות האחזקה נקבעות לפי שנתון הייצור של הרכב וכך גם כמות הפעמים שבה תצטרכו לבקר במוסך. אם למשל תחשבו לחסוך באמצעות רכישת רכב יד שנייה, קחו בחשבון ביקורים תכופים יותר והוצאות של כמה אלפי שקלים בשנה לפחות – לא כולל תחזוקה שוטפת וטיפולים תקופתיים.

מה היתרונות של הרכב השכור?

הביטוח הוא פקטור משמעותי בהכרעה בין רכב פרטי ותחבורה ציבורית. כאן היתרון הברור הוא של התחבורה הציבורית או הרכב השכור, כי אפילו תשלום יומי על השכרת רכב בארץ לא מתקרב לסכומים שתצטרכו להוציא בשביל לבטח את הרכב הפרטי שלכם. בנוסף, יש לזכור שהביטוח המקיף שמגן עליכם מפני נזקים לרכוש עולה יותר מביטוח החובה ועלול להפר את האיזון של התקציב.

דווקא העלויות של השכרת רכב מפתיעות מבחינת האטרקטיביות שלהן בהשוואה לרכב פרטי או תחבורה ציבורית. חברות השכרה מגלמות במחיר את עלויות הביטוח, התחזוקה והטיפולים ועדיין מדובר בעלות זולה ומשתלמת. כמו כן, אפשר לשלב בין הרכב השכור לבין תחבורה ציבורית ולהשתמש בכל אחד מהפתרונות רק בחלק מהזמן.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.