צרכנות

מחדשים ביטוח רכב? הנה כמה דברים שחשוב לבדוק

כל שנה זה מגיע מחדש: חידוש ביטוח הרכב. מדובר בסכום של כמה אלפי שקלים, ולמרות זאת רובנו מחדשים באופן אוטומטי בחברה הקבועה שלנו מבלי לבדוק אופציות אחרות. סתם כי נוח לנו, כי מורידים לנו כמה שקלים בתור "טובה ללקוחות ותיקים", כי אין לנו סבלנות להתחיל ניירת חדשה במקום אחר. השאלה היא, האם זה משרת אותנו?

טיפים לחידוש ביטוח רכב

בין אם קנינו רכב חדש ובין אם פשוט הגיע התאריך הזה בשנה שבו אנו נדרשים לחדש את ביטוח הרכב שלנו, רוב הצרכנים מתנהגים באופן דומה למדי: שיחה עם נציגת השירות, בקשה להוזלה מסוימת ואישור טלפוני כלאחר יד.

למה כשאנו קונים טלוויזיה אנו בודקים כמה וכמה מקומות, ואילו דבר כל כך חשוב כמו ביטוח רכב אנו משאירים לגורל "יהיה בסדר"? זה ככל הנראה קשור לעובדה שרובנו לא מבינים את המשמעויות הרחבות של ביטוח לרכב, ואת העובדה שההבדל בין הסעיפים השונים עלול להאמיר לאלפי שקלים, שישולמו בסופו של דבר על ידינו.
אז מה הם הסעיפים שחשוב לבדוק, שנייה לפני חידוש ביטוח רכב?

מהו הכיסוי הביטוחי המגיע לכם?

רוב האנשים מחליטים איפה לחדש את הרכב על סמך ההנחה שהם מקבלים בפוליסה, למרות שלרוב מדובר בסכום זניח של מקסימום כמה מאות בודדות של שקלים.

עכשיו תדמיינו מקרה של תאונה, אפילו לא תאונה קשה אלא סתם התנגשות קלה ליד הסופר המקומי – הסתכלתם לשנייה בפלאפון בזמן שיצאתם מהחנייה ונכנסתם באוטו שנסע לכיוונכם. תאונה קלה זו, שאין בה שום נפגעים, עלולה להיגמר בנזק של חמש עשרה אלף שקל לאוטו שלכם, ועשרים וחמש אלף שקל לאוטו השני.

אם חברת הביטוח שלכם לא תיתן לכם כיסוי מירבי ומעולה להתנגשות הקלה הזו, תמצאו את עצמכם משלמים אלפי שקלים מיותרים ומכבידים, על שני הרכבים גם יחד. אז חסכתם שלוש מאות שקלים בעת חידוש הפוליסה, יופי. עכשיו תשלמו שבעת אלפים שקלים כי הכיסוי בפוליסה שלכם הוא מינימלי.

מסקנה? בפעם הבאה שאתם נדרשים לחדש את הביטוח לאוטו תבדקו היטב מה אחוז הכיסוי בכל מקרה של תאונה שאתם גורמים לה, או שנגרמה לכם. אגב, כיסוי ביטוחי אינו מתייחס רק לכיסוי נזק לאוטו אלא גם לגוף – למקרה שאתם נפגעתם, או חלילה הולך רגל. במקרה של אשפוז או צורך בניתוחים כתוצאה מתאונה – הסעיף הזה הוא המלאך השומר.

כמה מהר תקבלו את הפיצוי?

חברות ביטוח מסוימות יכולות לגרור אתכם זמן רב עד שתקבלו את הפיצוי שמגיע לכם לאחר השתתפות בתאונה, ולכן חשוב מאד לבדוק בפרטי הפוליסה מה מהירות התשלום בפוליסה שאתם מעוניינים לחדש.

מהירות התשלום יכולה להיות קריטית עבורכם, אם כתוצאה מתאונה אתם זקוקים לעזרה פיזית בתשלום, אם אתם נאלצים לרכוש רכב אחר, או אם שילמתם סכומי עתק עבור הרכב וכעת אתם ממתינים שיחזירו לכם את רוב הכסף.

גם במקרים של צורך ברכב חלופי למשל, מהירות הביטוח שלכם היא קריטית: רכב חלופי בזמן שהרכב הפרטי שלכם שוהה במוסך תאפשר לכם להמשיך את אורח חייכם כרגיל, מבלי להתעסק עם תחברוה ציבורית או לבקש טובות מחברים ובני משפחה שייקחו אותך ממקום למקום.

השתתפות עצמית – מה חשוב לבדוק?

השתתפות עצמית: זהו הסעיף החמקמק ביותר, ועליכם לבדוק אותו בקפידה.
הסיבה העיקרית שבגללה אנו עושים ביטוח לרכב, מעבר למה שאנו חייבים על פי חוק, היא הרצון שלנו להימנע מפשיטת רגל, אם חלילה נגרום לתאונה. ברם, סעיף ההשתתפות העצמית עלול בהחלט לגרום לכם להוצאה מיותרת של אלפי ועשרות אלפי שקלים – וזה תמיד מגיע בהפתעה מוחלטת.

מה, הביטוח לא מכסה את זה? לא תמיד! בכל פוליסה קיימים אחוזי השתתפות עצמית, אבל הם משתנים מפוליסה לפוליסה, בין חברות הביטוח וגם בין הנהגים השונים. אם אחוז ההשתתפות העצמית שלכם גבוה, אין טעם בחידוש הפוליסה בחברה שבה אתם נמצאים.

נהגים רבים שסעיף ההשתתפות העצמית שלהם גבוה מהמקובל נוטים לא לערב את הביטוח בעת תאונות קלות. הם משלמים את הוצאות המוסך של שני הרכבים, בידיעה שאם יערבו את הביטוח, הם גם יסבלו מעלייה במחיר החידוש שנה לאחר מכן – וגם ממילא ייאלצו לשלם סכומים נכבדים. לכן, שימו לב שאחוז ההשתתפות העצמית הוא בגדר המקובל, ויאפשר לכם להפעיל את הביטוח בכל מקרה של תאונה, קלה כקשה.

שירות וזמינות של חברת הביטוח

לכאורה זה הסעיף הכי פחות רלוונטי. אם פקידת הביטוח שלי נחמדה או אנטיפתית, זה לא יגרום לי לקבל פיצוי נמוך או גדול יותר. לא?
האמת היא, ששירות זמין ואדיב הוא קריטי עבור נהגים שנקלעים לסיטואציות על הכביש. בזמן תאונה, כשאתם עוצרים את הרכב שלכם בכביש וכולכם נסערים, נעים שנציג השירות עונה לכם באופן מיידי, מרגיע אתכם ומסביר באופן נעים וידידותי מה התהליכים הבאים שעליכם לעשות כדי לחזור לשגרת חיים רגילה.

גם במצבים אחרים, למשל בזמן ביצוע טסט לאוטו או בתהליך אחר בו נזקקים פתאום לניירת של הביטוח, נעים לגלות שיש לכם פרטנר שנמצא בצד שלכם, דואג לכם לכל דבר ועוזר גם עם ניירת וגם עם מילה טובה.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.