צרכנות

שיפוץ בית ממש לא חייב להיות מסכת ייסורים

שיפוץ כרוך בפגיעה בשגרה ובהוצאה כספית לא מבוטלת אבל לרוב הוא מסתיים לשביעות רצון כל הצדדים. רוצים גם אתם להעלות את ערך הנכס בלי לחרוג מהתקציב? הנה המדריך שיפתור לכם את הבעיה

מברשת וצבע

שיפוץ הוא דרך מצוינת להעלות את ערך הנכס ולשפר את איכות החיים. עלות השיפוץ נקבעת לפי אופי העבודה, כאשר את המחירון נהוג לחלק לקטגוריות של עבודות הריסה, בניית קירות, התקנת קרמיקה וריצוף, שיפוץ חדרי אמבטיה ושירותים וצביעת קירות פנימיים או חיצוניים בלבד.

הבעיה מתחילה בזה שמדובר בתהליך ארוך שבהכרח פוגע בשגרה. הבית הוא בדרך כלל המקום שאליו אנחנו מגיעים כדי להירגע ולנוח, אבל במהלך השיפוץ אין שום סיכוי לשמור על התנהלות נורמלית. הורים לילדים צריכים להרחיק אותם מהבית כי הוא הופך להיות אתר בנייה, הם עצמם נאלצים לספוג את עוגמת הנפש ואפילו השכנים סובלים מרעש ולכלוך. מצד שני, אפשר להגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה אם מקפידים לשמור על מסגרת התקציב ומבצעים את השיפוץ לפי שלבים נכונים.

כמה באמת עולה לשפץ את הבית?

החשש מפני חריגה מתוך מסגרת התקציב מובנת, כי שיפוץ מייצג את אחת ההשקעות הכספיות הגדולות ביותר שמבוצעות על ידי בעלי בתים או נכסים להשקעה. כך למשל עבודות הריסה שכוללות פירוק חדר אמבטיה יעלו 2,000-3,500 ש"ח, פירוק מטבח יעלה עוד 1,000-2,500 ש"ח וכל מ"ר של הריסת קיר בעובי 7-10 ס"מ יעלה 100-200 ש"ח.

לשם השוואה, בניית קיר בלוקים תעלה 250-500 ש"ח והתקנת קרמיקה תעלה 70-200 ש"ח למ"ר לא כולל עלות חומרי הגלם. על צביעת קירות חיצוניים תצטרכו לשלם 70-130 ש"ח למ"ר כולל תיקוני טיח ועל התקנת ניאגרה סמויה עם צנרת, חציבה ואיטום עוד 1,500-2,500 ש"ח – וזה לפני שהזכרנו רכישת רהיטים, מציאת פתרונות מגורים חלופיים לתקופת השיפוץ והוצאות על החלפת מכשירי חשמל.

המסקנה היא שיש להיערך להוצאה של כמה עשרות אלפי שקלים לפחות. הכל תלוי בגודל הבית, בסוג השיפוץ ובהיקף ההריסה והבנייה מחדש, אך הוצאה בטווח מחירים כזה אמורה להספיק כדי לעמוד במסגרת התקציב. תוכלו להקל על עצמכם אם תיגשו לעירייה כדי להוציא פטור מארנונה בתקופת השיפוץ ואם תוסיפו לתקציב עוד 20% להפתעות שתמיד יצוצו.

איך מתמחרים כל שלב בעבודת השיפוץ?

אחרי שתחליטו על מסגרת התקציב תוכלו לעבור להיבט הפרקטי של השיפוץ ולבחור את אנשי המקצוע המתאימים. בשביל למצוא קבלן שאפשר לסמוך עליו תצטרכו לקבל המלצות מחברים ובני משפחה, לבדוק האם הוא רשום בפנקס הקבלנים ולפגוש אותו לפחות פעם אחת טרם חתימה על חוזה או הסכם עבודה. העריכו זמן משוער לסיום השיפוץ והוסיפו עוד 14 ימים לפחות ללוח הזמנים.

הזמינו בנפרד מודד והשוו מול תכניות העירייה והקבלן שבנה. על בסיס המידות המדויקות יהיה לכם קל יותר ליצור תכנית שיפוצים, לנסח כתב כמויות ולחשב את הצעת המחיר. תמחרו כל שלב של העבודה בנפרד והפרידו בעיקר בין הסקיצות עד לתכנון הסופי, שלב בניית התכניות הכוללות לרבות הריסה, בנייה, חשמל ואינסטלציה, שלב בניית כתב הכמויות ושלב עיצוב הפנים. לאחר מכן תמחרו את שעות הליווי והפיקוח שתקבלו ממהנדס ואת שעות הליווי החורגות מעבר למוסכם.

תיאום אנשי מקצוע, תכנון חדרים ומגורים חלופיים

עם תחילת העבודה על השיפוץ צפוי הקבלן לשבור קירות ולהרוס את הקיים. בשלב הזה צריך לוודא שכל הניאגרות והחלקים הפנימיים כבר נמצאים בדירה בשביל ההתקנה של האינסטלטור, וליצור תכנית חשמל יחד עם תכנית גז. סנכרנו בין הקבלן לבעלי המקצוע כדי לקצר את משך השיפוץ ורכשו מוקדם את החומרים כדי שלא תצטרכו להתפשר עליהם בהמשך. תכננו בנפרד כל חדר והתייחסו גם לעיצוב. במידה ובחרתם לערוך שיפוץ כללי ולגייס את שירותיו של מעצב פנים, ודאו שהוא והקבלן משדרים על אותו גל. עצבו חדר שינה לכם או לילדים באופן שיכול לשרת אתכם עוד כמה שנים קדימה, החליטו על סגנון עיצוב כללי שמתאים לכל הבית ואל תשכחו לבדוק אחרי כל החלטה את ההשפעה שלה על התקציב. תכנון נכון של חדרים משלב בין פונקציונאליות ואסתטיקה. אמנם קצת קשה לראות את האור בקצה המנהרה כשכל הבית הרוס ואין קירות, אבל כאן נמדדת המקצועיות של מעצב הפנים או האדריכל. יש היום כלים רבים לעצב חדרים באמצעות תוכנות מחשב, הדמיה וסימולציות ואתם לא אמורים לשלם תוספת מחיר בשביל להשתמש בהם. לבסוף, שיפוץ מוצלח יאפשר לכם לשמור על שגרה מסוימת גם בחיים האישיים. בשביל זה תצטרכו לחשוב איפה לגור ולתאם את המעבר לפי זמני השיפוץ. כדאי למצוא דירה לטווח קצר ולהשתמש בה גם לאחסון וגם למגורים, ואם התקציב מאפשר זאת ניתן גם לשלב בין מחסן ייעודי לבין חדר בבית מלון. פתרון זמין ולא פחות אטרקטיבי הוא להתארח אצל בני משפחה וחברים, ובכל מקרה כדאי להישאר קרובים כדי לעקוב אחר השיפוץ באופן אישי.

בין מדעי הרפואה לפיזיקה – היתרון של התמדה

יש תחומי לימוד לתואר ראשון שיכולים להבטיח לכם שכר גבוה רק אם תתמידו בהם לאורך זמן. זה ניכר למשל בלימודי רפואה שנמשכים כידוע 7 שנים, או בלימודי פיזיקה שבהם תצטרכו להשקיע כ-3-4 שנים קשות מאוד רק בשביל לקבל את התעודה. עם זאת, בשני המקרים מדובר על תארים נחשקים שבעזרתם תוכלו לפתוח לעצמכם אפשרויות קריירה חדשות עוד הרבה שנים קדימה.

בסופו של דבר, ההחלטה מה ללמוד היא סובייקטיבית ואי אפשר לדעת כיצד ייראה שוק העבודה בעתיד. הכי חשוב שתבחרו נושא שמעניין אתכם ותנסו לייצר הזדמנויות חדשות על בסיס הכישורים, הפוטנציאל והשאיפות שלכם.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.