צרכנות

מקלצונה עד לפיצת זנזיבר – המאכלים שיש לנו היום בזכות הפיצה

שורה ארוכה של מאכלים מוכרים לנו כיום בזכות אותה פיצה מסורתית שהכינו בזמנו העניים של איטליה. בואו להכיר אותם

הפיצה משמשת כמקור השראה עבור המון מאכלים שונים. בשביל להבין איך הגיעו לעולם המאכלים האלה צריך לחזור אחורה ולערוך סקירה היסטורית קצרה

הפיצה משמשת כמקור השראה עבור המון מאכלים שונים. בשביל להבין איך הגיעו לעולם המאכלים האלה צריך לחזור אחורה ולערוך סקירה היסטורית קצרה. קודם כל, לא רבים יודעים שהפיצה האיטלקית המסורתית היא בלי שום סוג של רוטב עגבניות. את רוטב העגבניות הביאו האירופאים לאיטליה רק במאה ה-16 ואחרי שביקרו בפרו, לכן במקור מדובר על מאכל בסיסי מאוד של בצק שמרים, קמח דורום ומים.

בנוסף, טכניקת האפייה של הפיצה משפיעה על המאכלים המודרניים לא פחות מאשר חומרי הגלם. הדוגמא האולטימטיבית לכך היא השימוש ביד לרידוד הבצק לשכבה עגולה ודקה. בשכונות העניות של נאפולי הכניסו את הפיצה כמו שהיא לתנור תנור אפייה בחום של 400 מעלות לפחות ולמשך 2 דקות בלבד, כך שהתוצאה הייתה בסיס דק ופריך.

איך הגיע הדגל האיטלקי לתוך פיצה מרגריטה?

בקטגוריה הספציפית של פיצה מסורתית יש כמה מאכלים שקשה להתעלם מהם. הגרסאות העיקריות של הפיצה המסורתית כוללות פיצה מרגריטה, פיצה ביאנקה וקלצונה.

פיצה מרגריטה הוכנה לראשונה עבור מלכת איטליה מרגריטה מסבויה ולכן שלושת המרכיבים העיקריים שלה – גבינת מוצרלה לבנה, בזיליקום ירוק ורוטב עגבניות אדום – מזוהים עם הדגל האיטלקי. לעומת זאת, פיצה ביאנקה פחות מוכרת מחוץ לאיטליה אבל אניני טעם בארץ המגף לא מוכנים לוותר עליהם.

הקלצונה היא ככל הנראה המאכל הכי פחות דומה לפיצה מבחינה פיזית, אך עם מאפיינים מאוד זהים מבחינה קולינרית. זהו מאפה בצק מקופל שממולא בגבינת מוצרלה ועגבניות, והוא עשוי להכיל בתוכו מרכיבים נוספים שבדרך כלל משמשים כתוספות לפיצה.

פיצה חובקת עולם: שמרו על ראש פתוח לטעמים חדשים

מהרגע שבו יצאה הפיצה מגבולות איטליה, לא חלף זמן רב עד שהיא קיבלה טוויסט מרענן בכל מקום שבו נחתה. הכי נוח לראות את זה דרך הפיצה האמריקאית, שאותה מכינים מבצק שמרים עבה ועם תוספות שמעולם לא נראו קודם לכן. תושבי ארצות הברית הם אלו שהכירו לעולם פיצות עם אננס, בייקון, פפרוני, אנשובי ועוד. היום זה נראה לנו מובן מאליו, אך איטלקים עד תחילת המאה ה-20 בכלל לא תיארו לעצמם שזה מה שאפשר לעשות עם פיצה.

חוץ מזה, יש גם מאכלים פחות אלמנטריים שמבוססים על פיצה. הרשימה כוללת פיצה בייגל, פיצה יפנית ופיצת זנזיבר דקה שנראית כמו בצק פילו אבל מחביאה בתוכה בשר בקר, בצל וביצים. לבסוף, יש לציין את הפאניצה שנראית כמו באגט ואת אצבעות השום או המוצרלה שנהוג להזמין לצד כל אחד מהמאכלים האלה. זו עדות מספיק ברורה להשפעה של הפיצה על התפריט העולמי ולנוכחות שלה בחיינו.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
לפרטים נוספים

רוצה לדעת עוד? צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

לפרטים נוספים

  • Hidden
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.